A GMO haszonnövények veszélyeztetik a biodiverzitást
Erre a következtetésre jutott Andrew Flachs kulturális antropológus, a National Geographic ösztöndíjasa.
Fotó: Andrew Flachs
„A mezőgazdaság néprajzi vonatkozásai a szakterületem, ezért ismerem azt a véleményt, mely szerint a genetikailag módosított (GMO) haszonnövények veszélyeztetik a biodiverzitást. Felmerült bennem: lehet, hogy ez a veszély nem is annyira a GMO magvaktól ered, hanem attól a módtól, ahogyan ezeket a növényeket termesztik. Ezek ugyanis monokultúrák, és ezeket tömegesen sújthatják betegségek” – mondja a kutató.
Ez a folyamat Indiában látszik a legjobban. A hatalmas országban él a legtöbb kistermelő, és itt termesztik a legtöbb gyapotot. Andrew Flachs a GMO gyapot termesztőinek tevékenységét az indiai Telanganában követte nyomon.
„Azok a földművesek, akik beépített rovarirtószerrel ellátott GMO gyapotot vetettek, földjeiknek egy részén más haszonnövényeket is ültetnek, átlagosan tizenhatfélét, köztük gyümölcsöket és zöldségeket is. Nekik nem kell tartaniuk a monokultúrák szokásos veszélyeitől.
Előfordult, hogy a GMO gyapot bizonyos kártevőkre mégis fogékony, ezek ellen permetezéssel lehet védekezni. A vegyszer viszont rájuthat az élelmiszernövényekre is. Tehát két rossz közül választhatnak: vagy monokultúra, vagy permetezés” – vonja le a következtetést a NatGeo ösztöndíjasa.