Környezetvédelem átgondolt ruhavásárlással
Magyarországon évente 20 millió tonna textilhulladék keletkezik, ennek a fele mesterséges anyagokat tartalmaz, melyek nem vagy csak hosszú idő alatt bomlanak le a környezetben.
Fotó: Profimedia
A Független Ökológiai Központ adatai alapján, Magyarországon évente 114 millió tonna hulladék keletkezik, ebből körülbelül 20 millió tonna textilhulladék. Ez a szám rettentően magas, és hűen tükrözi, hogy rengeteget vásárolunk feleslegesen. Pedig a környezetünkre és a pénztárcánkra úgy vigyázunk legjobban, ha nem költünk felesleges dolgokra, de ha már megtettük, a megunt holmikat adományozzuk rászorulóknak, az elnyűtt darabokat törlőrongyként használhatjuk. Robbanásig teletömött ruhásszekrények, zsúfolt fiókok és csordultig megtömött padlások bizonyítják elkapkodott döntéseinket, amelyek az életszínvonalunkon nem, csupán pillanatnyi boldogság-érzetünkön változtatnak. Ráadásul ruháink nagy része mesterséges anyagokból készülnek, melyek jelentős környezetterhelő hatásúak.
A tudatos ruhavásárlás első lépése: Gondoljuk át, mire is van szükségünk! Mielőtt elcsábulnánk, emlékeztessük magunkat, hogy esetleg lapul a szekrényünkben egy-két nagyon hasonló darab.
Az árleszállításoknak nehéz ellenállni, hisz olcsón juthatunk egy újabb viselethez. De tényleg szükség van rá? Csak az olcsó ár elég indok a vásárlásra?
A Médiaunió 2016-os, Nem nehéz kampányának a célja, hogy fölhívja a figyelmet az egyén felelősségére, és hogy döntéseikben szemponttá váljon a környezetvédelem. Oszter Alexandra, színésznő is odafigyel a vásárlásaira:„Second Handben vásárolni nem szégyen, sőt! Aki így tesz, sokat tesz a Földünkért, a környezetünk védelméért. Ha megunok egy ruhát, vagy már régóta nem hordom, én is szívesen cserélek a barátnőimmel.”