Évente 100 kiló papírt használunk

Magyarországon évente átlagosan 100 kilogramm papírt használunk személyenként, és ennek nagy része a szemétben végzi.

Fotó: Profimedia
Ezzel a legnagyobb probléma nem a papírhulladék lebomlási ideje vagy környezetszennyező hatása, hanem az, hogy a papírt újból elő kell állítani.
A felhasznált papír legnagyobb részét a postaládába dobott bolti katalógusok, hirdetések, szórólapok adják, de emellett népszerű papírhulladéknak számítanak az újságok, a csomagolóanyagok, az iratok.
2014-ben 420 millió darab italos karton doboz került forgalomba Magyarországon. Ez azt jelenti, hogy minden hazai háztartás átlagosan évi 120 darab ilyen dobozt használt el, vagyis minden harmadik napon dobtunk egyet a szemétgyűjtőbe, derül ki az Italoskarton Egyesülés 2014-es kimutatásából.
Magyarországon évente, lakosonként 26 kilogrammnyi szórólapot kapunk, amelyek gyártásához 80 kilogrammnyi fát kell kivágni. Csak legális forrásból évente 84 000 tonna direktmarketing-anyagot kap a lakosság, derül ki a Nem kérünk több szórólapot! 2014-es kampány adataiból.
A papír előállításához nagyon sok energiára van szükség, a papírgyártás a világ energiafelhasználásának 4 százalékáért felelős. Egyetlen tonna papír előállításához pedig legalább 2-3,5 tonna fát (10 fa) kell elpusztítani. Földünk minden évben Görögországnyi területet veszít erdőtakarójából.
Legkönnyebben úgy tudunk védekezni a felesleges fakivágás és a papírhulladék ellen, ha például többször is felhasználjuk, újrahasznosítás céljából szelektíven gyűjtjük ezt a hulladékot.
Néhány tipp arról, hogy mit tudunk tenni a papírhulladék keletkezése ellen:
Használd a papír mindkét oldalát, nyomtass kétoldalasan!
Ne nyomtass feleslegesen!
Ne kérj szórólapot!
Ne csomagolj feleslegesen, vagy használj többször egy csomagolóanyagot!
Gyűjtsd szelektíven a papírhulladékot!