Naphaló a Halászbástya felett
Darányi Zsolt fotográfus egy látványos légköroptikai jelenséget örökített meg a Budai Várban.
A különleges kép elkészítéséről a fotográfus így mesél: „Ilyenkor, ősz vége felé a nap már elég későn kel, így sokakat változatos képekkel gyönyörködtet, különösen, ha figyelmesen szemlélik. Így volt ez 2016. november 9-én is. Éppen a hideg reggelre jellemző felhőkép, a kedvenc cirrusaim szórakoztattak, mikor megpillantottam a Nap körül egy fénylő kört.
Rohantam a Halászbástya felé; gépemet előszedve lőttem pár biztonsági képet, hisz tudtam, hogy akár percek alatt a semmivé válhat ez a jelenség. A Nap kegyes volt hozzám és még hosszú ideig mutatta magát halóval körbekerítve. Először a Buda felőli része tűnt el szép lassan, majd kisvártatva követte őt a pesti rész is. Fotós karrierem elmúlt harminc évében most volt voltam először olyan szerencsés, hogy jókor voltam jó helyen, és még a fényképezőgépem is kéznél volt.”
A Napot körülvevő optikai effektus úgy keletkezik, hogy a légköri fátyol- és pehelyfelhőkben levő, oszlop alakú jégkristályokon a fény megtörik, majd egy 22 fokos sugarú körként kirajzolódik. A szivárványhoz hasonló színek jelennek meg, csak kevésbé kontrasztosan: belülről kifelé, a vörösestől, a fehéren keresztül, kékes árnyalatok mutatkoznak. A haló jelenségek viszonylag gyakoriak, viszont a szabályos kör megjelenése nagyon ritka. A néphit úgy tartotta, hogy feltűnése után tartós esőzés következik, amely a meleg front előtti cirrostratus felhőzettel indokolható.