Vízkészletünk csökkenésére és szennyeződésére számíthatunk
A vízvagyon védelmének fontosságára szólítottak fel a Budapesti Víz Világtalálkozó 2016 rendezvényen az ENSZ vezető tisztségviselői.
Áder János köztársasági elnök, Ameenah Gurib-Fakim, Mauritius elnöke a Vízügyi Elnöki Testület ülése után tartott sajtótájékoztatón a Gundel étteremben a Budapesti Víz Világtalálkozó második napján, 2016. november 29-én.
Fotó: Máthé Zoltán/MTI
2016. november 28-30. között megrendezett konferencián Peter Thomson, az ENSZ 71. Közgyűlésének elnöke elmondta, ha megfelelő mennyiségű vízhez jutnak az emberek világszerte, akkor béke és biztonság lesz. Az emberiségnek a fenntartható fejlődés felé kell haladnia, ebben a Budapesti Víz Világtalálkozó 2016-ban fontos lépést jelent.
„A víz ma a legveszélyeztetettebb erőforrás, ezért el kell érni, hogy a politikai gondolkodás és cselekvés legfontosabb kérdésévé váljon. Megfelelő mennyiségű és minőségű víz nélkül nincs elegendő élelmiszer, nincs ipari fejlődés és nincs fenntartható urbanizáció, a víz a béke és a biztonság záloga” – jelentette ki Áder János köztársasági elnök a megnyitó beszédében.
Ban Ki Mun, az ENSZ főtitkára videoüzenetében arról beszélt, hogy a fenntartható fejlődés céljainak eléréséhez át kell alakítani a jelenlegi erőforrás-gazdálkodást.
„A víz hiánya konfliktusokat, migrációt okoz, óriási gazdasági és társadalmi költségekkel jár. Újra kell gondolni a vízzel kapcsolatos fejlesztéseket és a finanszírozást egyaránt. A Világbank vezető szerepet vállal, jelenleg 30 országban 40 projekttel van jelen” – mondta Joaquim Levy, a Világbank Csoport ügyvezető igazgatója.
Guang Zhe Chen, a Világbank vízügyi igazgatója felhívta a figyelmet, hogy a következő 20-30 évben is lesz víz, de szűkösebben áll majd rendelkezésre, valószínűleg szennyezettebb is lesz és sokkal inkább ki lesz téve az éghajlatváltozás hatásainak, és ez mindannyiunkat érint majd, fejlett és fejlődő országokat egyaránt.
A konferencia három napján a résztvevők intenzív munkával sok vízügyi kérdést vitattak meg, és olyan fontos iránymutatásokat hoztak, amelyek elengedhetetlenek a fenntartható fejlődés megvalósításához. A harmadik nap végén, a záródokumentum elfogadásával befejeződött a Budapesti Víz Világtalálkozó, ahol 117 országból 2200 küldött, állam- és kormányfők, miniszterek, a tudományos, az üzleti és a pénzügyi világ meghatározó szereplői vitatták meg a 21. század vízügyi kihívásaira adható megoldásokat.
Áder János beszéde végén David Atterborough-ot idézte: „A földi élet jövője attól függ, hogy képesek vagyunk-e cselekedni. Sokan egyénileg is megtesznek minden tőlük telhetőt, ám valódi sikert csak akkor érhetünk el, ha gyökeres változások mennek végbe a társadalomban, a gazdaságban és a politikában.”