A híres operaénekes is tiltakozik a kutyahús fogyasztása ellen

Andrea Bocelli, az 58 éves olasz tenor Chopin nevű kutyájával közös videójában érvelt az ázsiai kutyahúsevés és az állatkínzás ellen.

Fotó: Profimedia
„Chopin az első, aki fogad, amikor hazaérek egy utazásról. Az egész család szereti őt – mondta a világhírű énekes, hozzátéve, hogy az állat különösen kedveli a zenét. Amikor a zongorán gyakorlok, mindig ott van mellettem, majd elalszik.”
A toszkán operaénekes, Michela Vittoria Brambilla volt olasz turisztikai miniszter által alapított állatvédő liga kampányához csatlakozott. „Biztosak vagyunk abban, hogy Bocelli hangja elér az emberekhez az ázsiai országokban. Attól, hogy távoli országokról van szó, nem nézhetünk félre” – mondta Brambilla. A volt miniszter az olasz kormányt és az Európai Uniót is sürgeti, hogy tegyen konkrét lépéseket a kutyahús fogyasztása és kereskedelem ellen.
Az erősödő hazai és külföldi rosszallás ellenére 2017-ben is megtartották a kínai Jülinben a hírhedt kutyahús fesztivált, amelynek alkalmából mintegy 10 ezer kutyát vágtak le étkezési célból.
Korábban az a hír terjedt el, hogy a 600 ezer lakosú dél-kínai város polgármesteri hivatala nem engedélyezi az országimázst rontó eseményt, melyet minden évben június 21-én tartanak. Egy szóvivő azonban végül cáfolta a betiltás hírét, mondván, hogy nem az önkormányzat által szervezett rendezvényről, hanem egy népszokásról van szó.
Hírügynökségi jelentések szerint ellenőrök erős rendőri jelenlét mellett, de nem szigorúan vizsgálták, hogy a hentesek, kifőzdék, húsboltok betartják-e a szabályokat, köztük azt a kompromisszumot, hogy standonként csak két kutya tetemét teszik közszemlére.
A beszámolók szerint úgy tűnik, a jüliniek ragaszkodnak ősi hagyományukhoz, a nyári napforduló napján tartott gasztronómiai fesztiválhoz, amelyen licsivel és rizsborral körítve esznek kutyahúst abban a szent meggyőződésben, hogy segít megőrizni a jó erőnlétet.
Idén egyes vendéglősök már letakarták vagy virágnyelven tüntették fel étlapjukon a kutyahúst, és a kínálat is kevesebb volt, az árak viszont magasabbak, 54 jüant (2200 forint) kértek a kutyahús kilójáért. Bennfentes kínai források szerint több húsboltos már nem ad el kutyahúst bárkinek, hanem csak az ismert vevőknek.
A kutyahús-fogyasztás ellen küzdő fő állatvédő szervezet, a Humane Society International becslése szerint Kínában évente 10-20 millió kutyát ölnek meg étkezési célból. A leölt állatokat gyakran meg is kínozzák – agyonverik vagy élve dobják a forró vízbe -, mert él a hiedelem, hogy a rettegő állatok húsa ízletesebb.