Láthatatlan sebeket ejtünk az Amazonas-medencében

Az Amazonas-medence peremén zajló erdőirtás az őserdő mélyére is súlyos hatással lehet. A fakivágás nem csupán a helyi klímát, de az egész ökoszisztémát átalakíthatja.

Amazóniai ház
Fotó: Wikipedia
Régóta ismert tény, hogy az Amazonas-medencében folyó fakitermelés globális hatásokkal jár: az erdő pusztulásával csökken a szén-dioxidot hasznosító növények száma, ez pedig felmelegedést eredményez. Kutatók egy csoportja most arra jutott, hogy a fakivágás sokkal károsabb lehet, mint eddig hittük – számol be a Lund Egyetem oldala.
Minchao Wu, a Lund Egyetem doktorandusza szerint a korábbi vizsgálatokkal ellentétben kutatásuk nem csupán a földhasználat klímára, hanem ökoszisztémára gyakorolt hatását is elemezte. Felmérésükhöz a szakértők egy új, általuk kidolgozott modellt használtak. „Tanulmányunk azt mutatja, hogy az Amazonas peremén zajló erdőirtás negatív hatással lehet az egész esőerdőre” – mondta Wu.
A háttérben az a tény áll, hogy az erdőirtás lokális és regionális szinten is befolyásolja az éghajlatot. A külső fák eltűnése nem csak jelentős hőmérsékletemelkedést vált ki, de a száraz évszak légáramlásaira is hatással van.
Az események láncolatával olyan ördögi kör alakul ki, amely egyre súlyosabban érinti az egész ökoszisztémát. Az esőerdő belső területei úgy is veszélyben vannak, hogy a helyi fákat egyelőre nem fenyegeti közvetlenül az ember. Wu szerint a korábbi kutatások alulbecsülték ezen kapcsolat jelentőségét. A szakember úgy véli, eredményeik azt igazolják, hogy a veszélyes folyamat már megindult az Amazonas-medencében.
A csapat tagjai most azon dolgoznak, hogy továbbfejlesszék modelljüket, hogy a Föld más területeit is elemezhessék. A kutatók bíznak benne, hogy adataikat a döntéshozók is figyelembe veszik majd.
Összeállította: Lugosi Péter