WWF: Japán is tiltsa be az elefántcsont-kereskedelmet!
Az elefántcsont belföldi kereskedelmének betiltására szólította fel Japánt a Természetvédelmi Világalap.
Fotó: Pixabay
A szervezet szerint ha a kelet-ázsiai ország 2020-ig nem zárja be belső piacát, azzal aláássa az illegális elefántcsont-kereskedelem felszámolására irányuló nemzetközi erőfeszítéseket.
Az Egyesült Államok, Kína és más országok már hozzáláttak az elefántcsont belső piacának felszámolásához a veszélyeztetett afrikai elefántok védelmében, Japán azonban ragaszkodik a sajátjához, mondván, hogy a belföldi adásvétel nincs összefüggésben az orvvadászattal.
A WWF írott kérelmére reagálva a japán környezetügyi minisztérium közölte, hogy a rendőrséggel és a vámhatóságokkal együttműködve, szigorítani készül az elefántcsont-csempészet megállítására irányuló intézkedéseket, ugyanakkor nem adott egyértelmű választ a belső piacának 2020-ig való felszámolására vonatkozóan.
A világalap szerint 2011 és 2016 között több mint 2,4 tonna elefántcsontot szállítottak törvénytelenül Japánból Kínába és a világ más tájaira.
Noha Japán tavaly szigorította az elefántcsont-kereskedelem belföldi piacának ellenőrzését azzal, hogy kötelezővé tette a kereskedők számára a regisztrációt, a WWF szerint egy ilyen lépés nem oldja meg az elefántcsont-kereskedelemmel kapcsolatos égető problémákat.
A WWF továbbá aggódik amiatt, hogy a 2020-as tokiói olimpia és paralimpia idején Japánba özönlő turisták miatt növekedni fog az elefántcsont illegális exportja, ezért arra is kitért kérelmében, hogy a japán kormány az elefántcsont online adásvételét is tiltsa be.