2018. március asztrofotója: Égi színjáték Szibériában
Tankönyvbe illő légköri jelenségek mutatkoztak a Bajkál-tó jege felett.
Kaszás Gergő felvétele Szibériában, Khuzhir kikötőjében készült, a Bajkál-tó jegéről. A fotózás körülményeiről a fotográfus így számol be: „Mivel a kép az expedíció első napján készült – mivel aznap rengeteg utazást tudhattunk magunk mögött – egy távoli túra helyett, egészen közel fotóztunk a szálláshelyünkhöz. A közelben lévő kikötőt céloztuk meg, ahol a Bajkál-tóba fagyott hajókon, hajóroncsokon kívül még egy „égi csoda” is várt ránk. A meglehetősen látványos fényjáték egy légköroptikai jelenségnek köszönhető. A felvételen egy komplex Nap körüli halójelenség rajzolódik ki, kétoldali melléknappal. Ráadásként bal oldalon felfedezhető még egy kis melléknapi ív is, amit a halványan egy naposzlop, és egy a felső érintő ív is követ.
Ezeknek a jelenségek lényege, hogy a levegőben lévő jégkristályokban megtörik a Napból érkező fény, és a kristályok formájától függően alakulnak ki különböző méretű szivárványszínű körök, ívek, fényes „foltok” az égbolton. A jelenség korlátozódhat pár percre, de akár tarthat több órán át is. Ez alkalommal szerencsénk volt: legalább 15-20 percig lehetett ennyire aktívan látni. Ráadásul ameddig a Nap teljesen horizont alá nem bukott le, addig több hasonló égi fénylést sikerült fotóznom. Naplementekor a bal oldali melléknap és egy nagyon erős naposzlop is látható volt hosszú percekig. Az ilyen és ehhez hasonló Nap körüli jelenségeknek polarizált napszemüvegben még szebb a rajzolatuk, ráadásul a szemünket is kíméljük az erős fénytől.
A fotó egy Canon EOS 6D vázzal és egy Canon 16-35 mm-es objektívvel készült cirkuláris polárszűrővel, megközelítőleg -20°C-ban és enyhe északi szélben.”