Egy gleccser hízni kezdett, ám ez nem jelenti a klímaváltozás végét!
A NASA kutatói szerint, az eddig leggyorsabban zsugorodó, grönlandi Jakobshavn-gleccser az elmúlt két évben ismét hízni kezdett.
2012 tájékán a Jakobshavn-gleccser évi 3 kilométerrel húzódott vissza és mintegy 40 méterrel zsugorodott. Az amerikai űrkutatási hivatal kutatói szerint ugyanilyen mértékben kezdett növekedni és hízni az elmúlt két évben. A Nature Geosience című folyóiratban közzétett tanulmányukban a szakemberek úgy vélik, hogy ez a növekedés azonban csak átmeneti.
„Ez egyfajta megleptetés. A zsugorodáshoz voltunk hozzászokva. A jó hír az, hogy a folyamat arra emlékeztet minket, hogy az nem gyorsan fog végbemenni. De végbemegy!” – mondta Jason Box, a dániai és grönlandi geológiai szemle klímakutatója.
Box, aki nem vett részt a tanulmány elkészítésében, emlékeztetett arra, hogy a Jakobshavn a legfontosabb grönlandi gleccser, mivel az északi-féltekén erről jut a legtöbb jégtömeg az óceánba. „ Ő Grönland királya” – hangoztatta.
Ala Khazendar, a NASA gleccserkutatója szerint az észak-atlanti vizek természetes ciklikus hűlése okozhatja a gleccser növekedését. Khazendar és kollégái úgy vélik, hogy ez a növekedés egybeesik a észak-atlanti oszcilláció ingadozásával – amely az óceán egyes részeinek természetes és átmeneti lehűlése és felmelegedése, és amely a csendes-óceáni El Nino jelenséghez hasonlít.
A Disko-öböl vize, ahol a Jakobshavn az Atlanti-óceánba ér, most mintegy 2 Celsius-fokkal hidegebb, mint néhány éve – mutatták ki a kutatók. Ez a folyamat azonban hosszú távon rossz hír, mivel azt mutatja a tudósoknak, hogy az óceán hőmérséklete nagyobb hatással van a gleccser visszahúzódására és előrenyomulására, mint korábban gondolták – magyarázta Josh Willis, a NASA klímakutatója, a tanulmány társszerzője. A víz évtizedeken keresztül melegedett és melegedni fog az ember által előidézett klímaváltozás miatt – tette hozzá, megjegyezve, hogy az üvegházhatású gázok hőjének 90 százalékát az óceánok nyelik el.
A Washingtoni Egyetem kutatói 2013-ban megállapították, hogy a Jakobshavn a leggyorsabb gleccser a világon: 2013-as műholdfelvételek szerint naponta 46 métert, évente mintegy 17 kilométert haladt előre a tenger felé, és 35 milliárd tonnányi jég töredezett le róla a nyílt óceánba. A szakemberek szerint ez a gyors előrenyomulás a szárazföldről a tengerbe példa nélküli, soha egyetlen grönlandi, észak- vagy déli-sarki gleccsernél vagy jégfolyónál nem tapasztaltak ilyet.
Feltételezések szerint a Jakobshavn-gleccserből alakult ki annak idején az Atlanti-óceánban az a jéghegy, amely a Titanic 1912. évi katasztrófáját előidézte.