Az ökoturizmus zavarja a korzikai halászsasokat
A halászsasok világállománya emelkedik, ám a Földközi-tenger térségében ritka és védett madaraknak számítanak.
1974-ben két pár fészkelt a Scandola Nemzeti Parkban; ez a szám az 1990-es évekre nyolcra emelkedett, majd a populáció azóta megint összeomlott, különösen okolható ezért a turizmus miatt.
A térségben egy francia-olasz kooperáció formájában vizsgálták a halászsasok állományának változásait. A kutatás eredményeiről beszámoló cikkükkel Flavio Monti és munkatársai az angol nyelvű Animal Conservation természetvédelmi szaklap 2018. december 17-i számának címlapjára kerültek.
A többek között a francia CNRS kutatóhálózatban és Montpellier városának egyetemén dolgozó kutatók feltárták, hogy a turisztikai tevékenységek folyamatosan zavarják a madarakat nyáron, a költési időszak vége felé, ami a költési siker csökkenését okozza.
A franciául a Szépség szigetének is nevezett Korzika egyik legfontosabb turisztikai helyszíne a Scandola Nemzeti Park, amely az UNESCO világörökségi helyszín cím birtokosa is. Korzika nyugati részén, az ún. Scandolai szirtek vidékén a sziget nagy részét alkotó óidei gránitvonulatok kifutnak a tengerpartig, s a vonulatok közti völgyekbe a tenger mélyen benyomult, míg a gerincek „előresiettek”. Így alakult ki ez a jellegzetes, csipkézett, öblökkel és félszigetekkel tagolt (ún. ria típusú) partvidék, amely megjelenését és képződményeit tekintve egyedülálló az európai kontinensen, ami sok látogatót vonz.
Bár az ökoturizmus egy környezetért felelősséget vállaló utazás, melynek során a látogatók úgy tekintik meg a környezeti érdekességeket, hogy az élővilágot a legkevésbé zavarják, úgy tűnik azonban, hogy a halászsasoknak nagyobb nyugalomra van szükségük.
A sasok fészkei alatt a nyári időszakban naponta több mint 400 hajó halad át – ez háromszor annyi, mint a nemzeti parkon kívüli területeken. A nagy hajóforgalom módosítja a felnőtt madarak viselkedését: a hímek kevesebb zsákmányt hordanak a fészekalj számára, míg a tojók hosszabb időt töltenek riadó-pozícióban a fészektől távol. Ez a két tényező stresszhatást eredményez a fiókáknál, és megmagyarázza, hogy miért kezdett „zuhanórepülésbe” a kikelt fiókák száma 2010-ben. A kutatók javaslata szerint módosítani kell a turizmus szabályozását ezen a szép tengeri természetvédelmi területen.