Égi jelenségek 2019. április második felében
Telihold lesz ismét, jön az év első jelentősebb meteorraja, Hold-Jupiter együttállást is megfigyelhetünk.
Telihold április 19-én
A telihold ezen az alkonyon alig egy perccel a napnyugta után kel fel, s egészen alacsonyan járja majd be az égi útját. Keleti határunknál 19:26, Budapesten 19:39, nyugaton pedig 19:49 a holdkelte időpontja.
Az alacsony égi út azt könnyíti meg, hogy tájjal vagy városi környezettel fotózzuk a teliholdat, még éjjel egy óra után (amikor delel) sem éri el a 35 fokos horizont feletti magasságot égi kísérőnk. A telihold a tavaszi táj éjszakai megörökítésére is remek alkalom, talán még néhány későn virágzó fát is találunk, ám ez függ attól is, hogy mennyire lesz meleg az idő a telihold előtti 1-2 hétben. Érdekesség lehet az is, hogy áprilisban már gyakoribbá válnak a záporok is, így előfordulhat olyan szerencsés alkalom, hogy holdszivárvány alakuljon ki, ehhez az alacsony holdállás kimondottan kedvez, mivel a szivárványhoz a 42 foknál alacsonyabban járó égi fényforrás szükséges a vízcseppek fénytörési tulajdonságai miatt. A Hold egészen nyár végéig alacsonyan fog járni, így ezt érdemes lehet megjegyezni!
Szintén remek alkalom a telihold (és az előtte-utána lévő néhány nap) arra, hogy szép tájjal látványos csillagíves képeket készítsünk.
Jönnek az Áprilisi Lyridák 22-23-án éjjel
Az év első jelentősebb raját sok meteorvadász várja már, idén azonban sajnos a közel telihold fénye nagyon sokat ront majd az élményen. A raj április 22-23-án éjjel tetőző aktivitása 3 nappal telihold utánra esik, így gyakorlatilag egész éjszaka világossá teszi majd a holdfény az eget, ezzel együtt a halványabb meteorokat láthatatlanná változtatja. A raj radiánsa, vagyis a meteorok látszólagos kiindulási pontja a Lant (Lyra) csillagkép közelében van, ez ugyan már kora este felkel, a Hold előtt, ám ahhoz, hogy több meteort lássunk, a radiánsnak magasra kell kúsznia az égen. Mire ez megtörténik, már javában világít a Hold, így pont az észlelésre, fotózásra alkalmas hajnal előtti órákat rontja el. Ez nem azt jelenti, hogy egyáltalán nem láthatunk meteort, azonban nagyon lecsökkenti a számukat, s igazán türelmesnek (vagy nagyon szerencsésnek) kell lenni hozzájuk. A raj a maximum éjszakájának optimális, hajnal előtti óráiban holdfény nélkül 10-15 meteort adna, holdfénnyel együtt talán 3-4 fényesebb lesz látható. A raj egyébként a hónap végéig adhat még meteorokat. A Lyridák rajának szülő égiteste a Thatcher üstökös, amely hosszú, 415 éves keringésű, s legutóbb 1861-ben járt a közelünkben.
A Lyridákon kívül a hónap utolsó hetében már az Éta Aquaridák rajából is eshet néhány hullócsillag, de e meteorokra majd május elején lesz érdemes odafigyelnünk.
Hold-Jupiter együttállás 23-án
A 85 százalékos megvilágítású Hold kb. 5 fok távolságban látható majd a Jupitertől az éjszaka második felében, csak éjfél után kelnek fel, lehet, hogy érdemesebb miattuk inkább reggel 5 felé felkelni, mint éjjel egyig fennmaradni, persze ezt mindenki a vérmérséklete szerint döntse el.
Az együttállás nem lesz ugyan túl közeli, ám a nagy fényerejű Holddal így könnyebb is lesz majd a Jupitert mind megfigyelni, mind megörökíteni. Mivel április végére a legtöbb helyre már visszatérnek a fülemülék, a hajnali észleléshez remek háttérmuzsikával szolgálhatnak legszebb énekű madaraink is, amennyiben vidéki, erdőszéli, parkos-bokros helyszínről van lehetőségünk megfigyelni az égi párost, ahogy a videón is láthatjuk és hallhatjuk.