Égi jelenségek 2019. május második felében
Telihold lesz, sokszor láthatjuk a Nemzetközi Űrállomást, egymás mellett figyelhetjük meg majd a Holdat a Jupiterrel és a Szaturnusszal is.
Telihold május 18-án és 19-én
A májusi telihold 18-án alkonyatkor, de még fél órával napnyugta előtt felkel, ez azt jelenti, hogy a holdkeltét nem igazán fogjuk látni a nappali égbolton, így érdemesebb másnap, 19-én estére hagyni a megfigyelését, fotózását, még ekkor is 99 százalék megvilágítású lesz. A holdkelte időpontok tehát 19-én estére vonatkoznak: keleti határunknál 20:45, Budapesten 20:58, nyugaton 21:07 lesz. Mivel ezen az estén már fél órával a napnyugtát követően kel égi kísérőnk, így derült idő esetén a szép látvány garantált.
Persze, a teliholdas, illetve a holdtölte körüli éjszakákat továbbra is kihasználhatjuk szép éjszakai tájképek készítésére, akár egy virágos rét, akár a már virágzásba kezdett vadrózsák kellemes derítést kapnak a holdfényben. A telihold alacsonyan járja be égi útját, delelése során (éjjel 1 felé) sem emelkedik 28 foknál magasabbra még hazánk legdélebbi tájain sem, így akár városi, akár vidéki látképpel is szépen fotózható.
Mars-M35 nyílt halmaz együttállás 19-én
Ezt az együttállást elsődlegesen távcsöves észlelőknek javaslom, bár télen, amikor magasan jár, tiszta időben és várostól távol az M35 jelű nyílt halmaz is látható szabad szemmel, ám most, mivel az esti nyugati égen alacsonyan jár majd a kettős, annak nincs esélye, hogy a navigációs szürkület idején észrevegyük. Kb. 2 órával napnyugta után még megkereshetőek az északnyugati horizont felett mintegy 5 fokkal, vagyis csak teljesen derült horizonton láthatjuk őket. Ha valaki fotózni szeretné, teleobjektívvel vagy távcsövön át érdemes.
Hold-Jupiter együttállás 20-án
Holdkeltekor csupán 2,5 fok választja el egymástól a két égitestet, hajnalra ez a távolság már 4,5 fokra nő köztük, így együttállásként érdemesebb inkább este fotózni őket. Este 22 óra felé a Jupiter bukkan fel előbb a horizonton, s kb. 5 perccel követi majd a Hold. Az együttállást a Hold alacsony járása miatt jól fotózhatjuk tájképbe kombináltan.
Hold-Szaturnusz együttállás 23-án
Ezen az éjjelen a későn fekvők, vagy a korán kelők láthatják majd az égi kettőst, ugyanis csak éjfél körül kelnek majd fel, ekkor épp egy fokra egymástól, a Szaturnusz bukkan fel előbb a látóhatáron, 10 perccel követi majd a 83 százalékos Hold, távolságuk csak lassan nő. A Szaturnusz eleinte pontosan a Hold felett áll majd, így különösen szépen mutatnak, hajnalra a Holdtól már kissé jobbra láthatjuk a gyűrűs bolygót.
Gyakran láthatjuk a Nemzetközi Űrállomást
A Nemzetközi Űrállomás az éjszakák során, amikor épp felettünk visz az útja, akár 4-5 alkalommal is átvonul. 18-án kezdődnek az esti átvonulások, az adott napra és helyszínre vonatkozó pontos időpontokat az előrejelző oldalakon, vagy mobilapplikációval ellenőrizzük. Mivel az űrállomás fényes objektum. még a telihold közeli éjszakákon is könnyen észrevehető.