Hatalmas szemétsziget gyűlt össze a Tiszán!
2019-ben, május közepétől jelentős mennyiségű csapadék hullott a Kárpát-medencében, és ennek hatására árhullám vonult végig folyóinkon.
Kárpátalján a Felső-Tisza vízgyűjtő területén különösen veszélyessé vált a helyzet, lakóházak, mezőgazdasági terület kerültek víz alá. Az áramló víz pedig, ahogy Petőfi Sándor: Tisza című verséből tudjuk, vágtat „Mint az őrült, ki letépte láncát”. És természetesen minden útjába esőt sodor magával, legyen az letört faág, épületmaradvány vagy éppen kommunális hulladék. Ez utóbbi pedig tele van műanyaggal, ami nehezen bomlik, s a vízen lebegve messzire jut forráshelyétől.
A tiszai hordalék június első napjaira Kisköréhez ért, és a vízlépcsőnél feltorlódott. A helyszínről videós beszámolót és fotókat Ljasuk Dimitry természetfilmestől kaptunk, aki a Tisza-tónál nőtt föl, így különösen szívügye mindaz, ami a folyóval történik. Amikor hallott a hírről, a helyszínre sietett, dokumentált és készített egy figyelemfelhívó videót.
A természetfilmes fölfigyelt rá, hogy amióta tömegesen elterjedt az élelmiszerek műanyag csomagolása, azóta évről-évre több ilyen szemét érkezik. „Fájó szívvel nézem, ahogy kiveti magából a szemetet a folyó és ahogy az élőlények kerülgetik, vagy éppen megeszik a szemetet, majd elpusztulnak tőle. A Tisza vízgyűjtő területéről, négy országból, Ukrajnából, Romániából, Szlovákiából és Magyarországról is érkezik a szemét. Sokszor hallom, hogy Ukrajnában és Romániában nincs megoldva a szervezett hulladékfeldolgozás. Sajnos a szemét egy része magyar eredetű, ezek a csomagoláson lévő feliratok alapján beazonosíthatóak. Videóüzenetemmel az egyéni felelősségre szeretném fölhívni a figyelmet, ha nem változtatunk a vásárlási szokásainkon, ha nem figyelünk a szelektív hulladékgyűjtésre, előbb-utóbb úgy járunk, mint a filmben a vadkacsák” – figyelmeztet természetfilmes.
Ljasuk Dimitry utánajárt, mi történik a kiskörei vízlépcsőnél összegyűlt uszadékfával és egyéb szeméttel. A választ Fejes Lőrinctől, a Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság Kiskörei Szakaszmérnökség vezetőjétől kapta meg: „az igazgatóság szakemberei ilyen esetekben két uszállyal és úszókotróval állnak be az uszadék közé és markolóval gyűjtik rá a szemetet, ahonnan a kirakodóhelyre kerülnek. Ott szétválogatják, a tüzelhető fát hasznosítják, az egyéb hulladékot a 35 kilométerre, Tiszafüreden található hulladékfeldolgozóba szállítják. A vízminőségvédelmi kárelhárítási munka pár hónapig is eltarthat, költsége pedig 10-20 millió forint között várható.”
A PET-Kupa önkéntes csapatai idén először a Tisza-tónál is „nagytakarítást” rendeznek június 14-18. között.
2019. május 30-án zárult Szolnokon, az öt országot érintő (Ukrajna, Románia, Szlovákia, Szerbia és Magyarország), a Tisza ökológiai állapotának javítását célzó JoinTisza (Közös Tisza) projekt konferenciája.
A 2017. január 1-én indult program vezetője az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF), együttműködve az érintett országokkal, feladatul tűzték ki a vízgyűjtő-gazdálkodás tervezésének és az árvízi kockázat megelőzésének szoros összehangolását a folyó mintegy 157 ezer négyzetkilométeres vízgyűjtő területén.
A Tisza-völgyben jelentős problémát okoz a kommunális hulladék, különösen a PET-palackok összegyűlt mennyisége. Mint a konferencián elhangzott, a vízgyűjtő-gazdálkodási terv megfelelő keretet adhat az érintett országok együttműködésében a szervezett hulladékkezelésben.
Bízunk benne az együttműködés eredményes lesz, és hamarosan tiszta víz folyik a Tiszában, ám ez csak a lakosság közreműködésével valósulhat meg.