Fenntartható kezdeményezések
2016-tól Magyarország is bekapcsolódhatott az energiavilág „Oscar-díjaként” emlegetett nemzetközi Energy Globe Award programba. 2019-ben, június végéig a közönség szavazatait is várják a szervezők.
A program 1999-ben indult el, melynek során a kapcsolódó országok saját pályázatukban választják ki a nemzetközi megmérettetés szereplőit. Hazánkban a fenntartható, energiatudatos és zöld kezdeményezések versenyét az E.ON Energy Globe Magyarország hirdeti meg. Magánszemélyektől szervezeteken át, a vállalatokon keresztül egészen az önkormányzatokig érkeztek a környezeti, energetikai problémákra megoldást nyújtó, a fenntarthatóságot, a hatékony energiafelhasználást, a környezet- és energiatudatos szemléletformálást, a zöld energia felhasználását segítő megoldások, pályázatok.
A közönség 5 kategóriából választhat. Oktatási, szemléletformálási célú programokat a Jövő generációjában találnak, az Épület kategóriában fenntartható épületekkel ismerkedhetünk meg. Magánszemélyek okos, fenntartható megoldásait láthatjuk az Egyéni kezdeményesben, az innovatív környezetbarát projektek a Vállalkozások kategóriában találhatóak.
Az Önkormányzat kategóriában egy ökogazdálkodási és egy, a legújabb tudományos kutatások alapján felállított, környezet- és természetvédelmi közvilágítási rendszer várja a szavazatokat.
A települések fényei és a csillagos égbolt látványa elsőre nehezen egyeztethetők össze. Pedig megfelelő eszközökkel és egy kis odafigyeléssel lehetséges a fényszennyezés minimalizálásával együtt is jó közvilágítást kiépíteni.
A Somogy megyei Bárdudvarnok kivételes adottságokkal rendelkezik: közvetlenül Magyarország egyik legalacsonyabb fényszennyezettségű területe, a Zselici Csillagoségbolt-park mellett helyezkedik el. Mindez lehetővé tette egy olyan természetvédelmet szolgáló kutatási környezet létrehozását, ahol nemzetközileg is elismert tudományos vizsgálatok valósíthatóak meg.
A projekt ötletgazdája az Eötvös Loránd Tudományegyetem Savaria Egyetemi Központja volt, Dr. Kolláth Zoltán szakmai vezetésével. A projekt pénzügyi hátterét az Egyetem EFOP 3.6.2-16-2014-00014, „Nemzetközi kutatási környezet kialakítása a fényszennyezés vizsgálatának területén” pályázata biztosította. A település vezetése örömmel fogadta az egyetem kezdeményezését, a közös erőfeszítések eredményeképpen 2018 decemberében létrejött egy olyan közvilágítási rendszer, ami az alapfeladata mellett a tudományos kutatásokat is segíti.
A világítás színösszetétele környezeti szempontból ideálissá vált – éjszaka a pihenő időszakban kizárólag borostyánsárga LED-ek világítanak.
Magyarországon az Eszterházy Károly Egyetem és a Kaposvári Egyetem konzorciumi közreműködésével ilyen egyedülálló közvilágítási rendszert építettek ki a Borsod megyei Répáshután, így a két település egyfajta gyakorlati „laboratóriumként” működik a kutatók számára.
Az E.ON Energy Globe döntős pályázataira 2019. június 30-ig szavazhatnak.