Méhbaráttá alakul egy holland város

Utrecht városában idén nyáron 316 buszmegálló tetejére telepítenek zöldfelületet.

A füvesített tetők célja a biodiverzitás növelése – írja az IFlScience. A buszmegállókhoz főként szívós és könnyen kezelhető varjúhájat telepítenek, a növények nemcsak a levegő minőségének javításában, hanem a beporzók vonzásában is kimagaslóan jók.
Napjainkban a beporzókra, így a méhekre és lepkékre nehéz idők járnak. A fő problémát a klímaváltozás, a városok terjeszkedése és a növényvédő szerek jelentik, a populációk világszerte csökkennek.
Egy 2017-es tanulmány szerint Németországban 27 év alatt 76 százalékkal csökkent a repülő rovarok össztömege, egy 2019-es vizsgálat alapján pedig a világ rovarjainak 40 százalékát fenyegeti a kihalás. Mivel a beporzók eltűnése a növényeket is veszélybe sodorná, a folyamat katasztrófával fenyeget.
Utrechtben bíznak benne, hogy a növények telepítésével javíthatnak a helyi rovarok helyzetén. Hogy a tetők még zöldebbek legyenek, gondozóik elektromos járművekkel közlekednek majd, a megállókban LED fog világítani, és a padok bambuszból készülnek.
A város lakói emellett pályázhatnak saját zöldtetőre, a helyi közlekedési vállalat pedig 55 új elektromos buszt is vásárol. A terv az, hogy 2028-ra a teljes tömegközlekedés megújuló energiaforrásokra álljon át.







































































































































































































