Emőke, Botond, Ottó, Kartal2025. március 23., vasárnap
Föld

Legénységcsere a Polarstern éves küldetésén

National Geographic Magyarország

2019. december közepén a Polarstern korábbi legénységét új érkezők váltották fel, ám a munka megszakítás nélkül folytatódik.

Forrás: Alfred-Wegener-Institut / Esther Horvath and Jakob Stark (CC-BY 4.0)

Az egy éves út, 2019. december közepéig tartó, első felében a Polarstern a vékonyabb sarki jégben utazott, mostantól a sarki éjszaka leghidegebb és legsötétebb időszakát élik át a frissen érkezettek. Az orosz Kapitan Dranyicin jégtörő Tromsø kikötőjéből hozta az új legénységet és az ellátmányt, bár egy, a Barents-tengeren dúló vihar miatt csak egyhetes késéssel indulhatott el, 10 nap alatt tette meg az utat a jégbe fagyott Polarstern-ig. December 13-án érkezett, néhány nap alatt lezajlott a pakolás, és a legénység cseréje is. Az expedíció első része idején Markus Rex vezette a csapatot, tőle Christian Haas vette át a stafétát december 15-én. A Kapitan Dranyicin december 18-án indult vissza Tromsø-be.

A MOSAiC expedíció első legénysége a hazaút előtt.
Forrás: Alfred-Wegener-Institut / Esther Horvath (CC-BY 4.0)

 

A kutatóhajó jelenleg mintegy 250 km távolságban van az Északi-sarktól, eddig több mint 4300 kilométert tett meg, ebből 720 kilométert október 4-től a jégbe fagyva, azzal együtt sodródva. A sodródás során 1,4 km/h volt a legnagyobb sebesség eddig. Összesen 9 alkalommal láttak jegesmedvét a hajó közelében, számtalanszor azonban az időjárás miatt kellett a jégen dolgozó kutatóknak visszavonulniuk a hajóba.  500 órát dolgoztak a jégen, több mint 5 km utat jelöltek ki rajta, és mintegy 20 TB adatot gyűjtöttek be a tudományos mérések során.
Mik is történtek az elmúlt hetek során?
December 6-án volt eddig a leghidegebb a hajó környezetében, -31,2°C, ami igazán embert próbáló, ráadásul szélhűtéssel együtt már -40°C alatti zimankót érezhettek a kültéren dolgozó szakemberek. Ilyen hidegben a különböző műszerek kezelése különösen nagy kihívást jelent.

Szánra szerelt jég- és hóvastagságmérő műszerek
Forrás: Alfred-Wegener-Institut / Esther Horvath (CC-BY 4.0)

 

Távérzékeléssel folyamatosan mérik a jég, és a rajta lévő hóréteg vastagságát, ehhez hordozható mérőműszer is rendelkezésre áll. A nem túl kicsiny, szánra szerelt műszer segítségével nagyobb távolságban is elvégzik e méréseket – az eredmények pedig összevethetőek a műholdas érzékeléssel kinyert adatokkal, s így a műholdas mérések pontosabbá tehetőek a felszíni mérés segítségével.

Rendszeresen vizsgálják a jég alatti életet is, a felső 300-600 méteres vízmélységben. Ahhoz, hogy a sarkvidéki táplálkozási lánc egyes részleteit megismerjék, alapvetően fontos tudni, vajon mennyi, és mekkora hal lakja a sarki tengerek ezen részét. Ehhez több módszert is használnak: a klasszikus hálós gyűjtésen túl szonárral igyekeznek detektálni a halak jelenlétét, 325 méteres mélységbe engedhető víz alatti kamerát használnak, illetve a vízmintákban DNS-nyomokat keresnek, amelyekből következtetni lehet a jelen lévő fajokra.

Novemberben egy igen heves, 100 km/h sebességet elérő széllel járó vihar csapott le a hajó környezetére, és számos külső kutatóbázist több száz méterrel elsodort, elszaggatta az elektromos kábeleket, így a vihart követően sok plusz munkára volt szükség. Azonban ez a vihar különleges lehetőséget is jelentett egyúttal, mivel soha eddig nem volt alkalom méréseket végezni ilyen időjárási helyzetben ennyire közel a sarkhoz.

A jégen átáramló gázok mérésére szolgáló műszerek hordozható táskában. Steve Archer és Byron Blomquist a metán és a szén-dioxid koncentrációját mérik.
Forrás: Alfred-Wegener-Institut / Esther Horvath (CC-BY 4.0)

 

A tenger-jég-légkör közti gázcserét is mérik, ez talán furán hangzik, de a természetes jég mikrorepedései, pórusai utat engednek a tenger és a légkör közt áramló gázoknak. Ez ugyan igen csekély mennyiségű, de megfelelően érzékeny műszerrel mérhető. A módszer pedig a következő: a jég meghatározott felületét légmentesen letakarják, majd egy kis „kéményt” szerelnek a takaróba, amelybe gázmérő kerül. A kéményen át kiszivattyúzott levegő gázösszetétele árulkodik arról, ami a jégen átáramlott.

Nemcsak a felszínt, hanem a felette lévő levegőt is vizsgálják, ehhez a hajón egy lézer alapú távérzékelő, egy LIDAR, áll rendelkezésre, amelyet jó 20 km magasságig tudnak használni, így az ebben a légrétegben előforduló különböző aeroszolokat lehet vele megmérni. Az aeroszoloknak a felhőképződésben is fontos szerepük van, így a sarkvidék által elnyelt és visszavert napsugárzást is befolyásolják, viszont elég keveset tudunk róluk e régióban.

Adventi finomságok és díszbe öltöztetett étkezde a Polarstern fedélzetén
Forrás: Alfred-Wegener-Institut / Esther Horvath (CC-BY 4.0)

 

Persze nem minden a munka! Advent első vasárnapját aprósüteménnyel, diófélékkel, aszalt gyümölcsökkel ünnepelték a hajón, az ünnepi díszbe öltözött étkezdében. Minden csütörtökön „matrózvasárnap” van, ezen a napon ugyanis délutánonként mindig van valamilyen sütemény is. Minden ételt a hajó szakácsai, pékjei helyben készítenek, naponta sül friss kenyér és péksütemény a legénységnek, így a konyhán minden nap kora hajnalban elkezdődik a készülődés. A karácsonyi ünnepet német szokás szerint szenteste tartották, ekkor a hajó kapitánya, Stefan Schwarze tartott ünnepi beszédet, amelynek része volt, hogy felolvasott Nansen útinaplójából, amelyben a norvég kutató a 126 évvel ezelőtt, első sarki karácsonyukról írt. A hajón még a Mikulás is tett egy látogatást és megajándékozta a kiszolgáló és műszaki személyzetet.

Az expedíció második szakasza során lesznek a legnagyobb hidegek, a legerősebb szelek, és valószínűleg ekkor kerül a Polarstern a legközelebb az Északi-sarkhoz is.

Hozzászólások

Meghosszabbítják a Voyager-űrszondák működését

Meghosszabbítják a Voyager-űrszondák működését

A két űrszonda egy-egy mérőeszközének lekapcsolásával spórolnak annyi energiát, hogy a maradék műszerek a 2030-as évekig üzemelhetnek tovább.

Sosem mértek még a 2024-esnél forróbb évet

Sosem mértek még a 2024-esnél forróbb évet

175 éve állnak rendelkezésre mérési adatok, azóta nem dokumentáltak ennyire forró esztendőt.

Nőni fog Európában a hőséghez köthető halálozás

Nőni fog Európában a hőséghez köthető halálozás

Ha a jelenlegi úton halad tovább a felmelegedés, 2100-ig akár 2,3 millió európai életet is elveszíthetünk a hőségnek köszönhetően.

Kóbor égitest légkörét vizsgálta a James Webb-űrteleszkóp

Kóbor égitest légkörét vizsgálta a James Webb-űrteleszkóp

A tőlünk mindössze 20 fényévre lévő, SIMP 0136 nevű kóbor égitest légkörének számos részletéről árulkodnak a James Webb-űrteleszkóp (JWST) mérései.

Ezen a szigeten lelt örök nyugalomra a legendás sarkkutató

Ezen a szigeten lelt örök nyugalomra a legendás sarkkutató

Déli-Georgia ma a modern kori sarkkutatók és turisták kedvelt helyszíne, egykori bálnavadász településének temetőjében nyugszik Sir Ernest Shackleton.

National Geographic 2025. márciusi címlap

Előfizetés

A nyomtatott magazinra,
12 hónapra

22 200 Ft

Korábbi számok

National Geographic 2010. januári címlapNational Geographic 2010. februári címlapNational Geographic 2010. márciusi címlapNational Geographic 2010. áprilisi címlapNational Geographic 2010. májusi címlapNational Geographic 2010. júniusi címlapNational Geographic 2010. júliusi címlapNational Geographic 2010. augusztusi címlapNational Geographic 2010. szeptemberi címlapNational Geographic 2010. októberi címlapNational Geographic 2010. novemberi címlapNational Geographic 2010. decemberi címlapNational Geographic 2011. januári címlapNational Geographic 2011. februári címlapNational Geographic 2011. márciusi címlapNational Geographic 2011. áprilisi címlapNational Geographic 2011. májusi címlapNational Geographic 2011. júniusi címlapNational Geographic 2011. júliusi címlapNational Geographic 2011. augusztusi címlapNational Geographic 2011. szeptemberi címlapNational Geographic 2011. októberi címlapNational Geographic 2011. novemberi címlapNational Geographic 2011. decemberi címlapNational Geographic 2012. januári címlapNational Geographic 2012. februári címlapNational Geographic 2012. márciusi címlapNational Geographic 2012. áprilisi címlapNational Geographic 2012. májusi címlapNational Geographic 2012. júniusi címlapNational Geographic 2012. júliusi címlapNational Geographic 2012. augusztusi címlapNational Geographic 2012. szeptemberi címlapNational Geographic 2012. októberi címlapNational Geographic 2012. novemberi címlapNational Geographic 2012. decemberi címlapNational Geographic 2013. januári címlapNational Geographic 2013. februári címlapNational Geographic 2013. márciusi címlapNational Geographic 2013. áprilisi címlapNational Geographic 2013. májusi címlapNational Geographic 2013. júniusi címlapNational Geographic 2013. júliusi címlapNational Geographic 2013. augusztusi címlapNational Geographic 2013. szeptemberi címlapNational Geographic 2013. októberi címlapNational Geographic 2013. novemberi címlapNational Geographic 2013. decemberi címlapNational Geographic 2014. januári címlapNational Geographic 2014. februári címlapNational Geographic 2014. márciusi címlapNational Geographic 2014. áprilisi címlapNational Geographic 2014. májusi címlapNational Geographic 2014. júniusi címlapNational Geographic 2014. júliusi címlapNational Geographic 2014. augusztusi címlapNational Geographic 2014. szeptemberi címlapNational Geographic 2014. októberi címlapNational Geographic 2014. novemberi címlapNational Geographic 2014. decemberi címlapNational Geographic 2015. januári címlapNational Geographic 2015. februári címlapNational Geographic 2015. márciusi címlapNational Geographic 2015. áprilisi címlapNational Geographic 2015. májusi címlapNational Geographic 2015. júniusi címlapNational Geographic 2015. júliusi címlapNational Geographic 2015. augusztusi címlapNational Geographic 2015. szeptemberi címlapNational Geographic 2015. októberi címlapNational Geographic 2015. novemberi címlapNational Geographic 2015. decemberi címlapNational Geographic 2016. januári címlapNational Geographic 2016. februári címlapNational Geographic 2016. márciusi címlapNational Geographic 2016. áprilisi címlapNational Geographic 2016. májusi címlapNational Geographic 2016. júniusi címlapNational Geographic 2016. júliusi címlapNational Geographic 2016. augusztusi címlapNational Geographic 2016. szeptemberi címlapNational Geographic 2016. októberi címlapNational Geographic 2016. novemberi címlapNational Geographic 2016. decemberi címlapNational Geographic 2017. januári címlapNational Geographic 2017. februári címlapNational Geographic 2017. márciusi címlapNational Geographic 2017. áprilisi címlapNational Geographic 2017. májusi címlapNational Geographic 2017. júniusi címlapNational Geographic 2017. júliusi címlapNational Geographic 2017. augusztusi címlapNational Geographic 2017. szeptemberi címlapNational Geographic 2017. októberi címlapNational Geographic 2017. novemberi címlapNational Geographic 2017. decemberi címlapNational Geographic 2018. januári címlapNational Geographic 2018. februári címlapNational Geographic 2018. márciusi címlapNational Geographic 2018. áprilisi címlapNational Geographic 2018. májusi címlapNational Geographic 2018. júniusi címlapNational Geographic 2018. júliusi címlapNational Geographic 2018. augusztusi címlapNational Geographic 2018. szeptemberi címlapNational Geographic 2018. októberi címlapNational Geographic 2018. novemberi címlapNational Geographic 2018. decemberi címlapNational Geographic 2019. januári címlapNational Geographic 2019. februári címlapNational Geographic 2019. márciusi címlapNational Geographic 2019. áprilisi címlapNational Geographic 2019. májusi címlapNational Geographic 2019. júniusi címlapNational Geographic 2019. júliusi címlapNational Geographic 2019. augusztusi címlapNational Geographic 2019. szeptemberi címlapNational Geographic 2019. októberi címlapNational Geographic 2019. novemberi címlapNational Geographic 2019. decemberi címlapNational Geographic 2020. januári címlapNational Geographic 2020. februári címlapNational Geographic 2020. márciusi címlapNational Geographic 2020. áprilisi címlapNational Geographic 2020. májusi címlapNational Geographic 2020. júniusi címlapNational Geographic 2020. júliusi címlapNational Geographic 2020. augusztusi címlapNational Geographic 2020. szeptemberi címlapNational Geographic 2020. októberi címlapNational Geographic 2020. novemberi címlapNational Geographic 2020. decemberi címlapNational Geographic 2021. januári címlapNational Geographic 2021. februári címlapNational Geographic 2021. márciusi címlapNational Geographic 2021. áprilisi címlapNational Geographic 2021. májusi címlapNational Geographic 2021. júniusi címlapNational Geographic 2021. júliusi címlapNational Geographic 2021. augusztusi címlapNational Geographic 2021. szeptemberi címlapNational Geographic 2021. októberi címlapNational Geographic 2021. novemberi címlapNational Geographic 2021. decemberi címlapNational Geographic 2022. januári címlapNational Geographic 2022. februári címlapNational Geographic 2022. márciusi címlapNational Geographic 2022. áprilisi címlapNational Geographic 2022. májusi címlapNational Geographic 2022. júniusi címlapNational Geographic 2022. júliusi címlapNational Geographic 2022. augusztusi címlapNational Geographic 2022. szeptemberi címlapNational Geographic 2022. októberi címlapNational Geographic 2022. novemberi címlapNational Geographic 2022. decemberi címlapNational Geographic 2023. januári címlapNational Geographic 2023. februári címlapNational Geographic 2023. márciusi címlapNational Geographic 2023. áprilisi címlapNational Geographic 2023. májusi címlapNational Geographic 2023. júniusi címlapNational Geographic 2023. júliusi címlapNational Geographic 2023. augusztusi címlapNational Geographic 2023. októberi címlapNational Geographic 2023. novemberi címlapNational Geographic 2023. decemberi címlapNational Geographic 2024. januári címlapNational Geographic 2024. februári címlapNational Geographic 2024. márciusi címlapNational Geographic 2024. áprilisi címlapNational Geographic 2024. májusi címlapNational Geographic 2024. júniusi címlapNational Geographic 2024. júliusi címlapNational Geographic 2024. augusztusi címlapNational Geographic 2024. szeptemberi címlapNational Geographic 2024. októberi címlapNational Geographic 2024. novemberi címlapNational Geographic 2024. decemberi címlapNational Geographic 2025. januári címlapNational Geographic 2025. februári címlapNational Geographic 2025. márciusi címlap

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, erősítsd meg a feliratkozásod az e-mailben kapott linkre kattintva!

Kövess minket