Csökkent Kína felszíni vizeinek szennyezettsége
Az ázsiai ország hírhedt a környezetszennyezésről, ám egyre többet is tesznek a helyzet javításáért.
Egy új vizsgálatban Kína területén lévő felszíni vizeket mértek fel, s a 2003-2017 közti időszak során számottevő javulást tapasztaltak. A javulás ideje egybeesik azokkal a törekvésekkel, amelyek a vízszennyezés jelentős visszaszorítását tűzték ki célul, számolt be róla a Phys.org tudományos hírportál.
A Kínai Tudományos Akadémia Fölrajzi és Természeti Erőforrás Kutató Intézetének szakemberei, Ma Ting és Csou Csenghu vezetésével végzett felmérés eredményét a Science Advances tudományos folyóirat tette közzé. A vizsgálatban az ország 10 fő folyójának vízgyűjtőjében havi szinten mért szennyeződési értékeket elemeztek.
Kína gyors gazdasági fejlődése az elmúlt évtizedek során a környezet kárára ment, ezen belül a vizek elszennyeződése mind az emberi egészségre, mind az ökoszisztéma-szolgáltatásokra nézve kritikus mértéket ért el. 2001-től kezdődően jelentős beruházásokba kezdtek a szennyvízkezelés terén, és úgy tűnik, a munka elkezdte meghozni a gyümölcsét.
A kémiai oxigénigény 63 százalékkal, a nitrátkoncentráció pedig 78 százalékkal csökkent a 2003-2017 közti időszakban. Területi eloszlásban jelentős különbségek adódtak. Az északi-északkeleti folyók, eleve sokkalta szennyezettebb vízgyűjtőiben gyorsan csökkentek ezek az értékek, és a legtöbb déli folyó esetében azok kedvezőbb helyzetét sikerült fenntartani. A kedvező változások annak köszönhetőek, hogy mind az ipari, mind a lakossági szennyvizek kibocsátott mennyiségét csökkenteni tudták.
Az északi területeken a jóval nagyobb emberi jelenlét és tevékenység miatt szennyezettebbek a folyók, mint a ritkábban lakott déli régióban, ahol ennek köszönhetően viszonylag alacsony szintű a beavatkozás is a folyók vízminőségébe. Az eredmények azonban azt igazolják, hogy a környezetvédelmi erőfeszítések hatásosak, annak ellenére, hogy nő az emberi tevékenység.
A kutatók úgy vélik, hogy amennyiben a jelenlegi trendek folytatódnak, további jelentős javulás következik majd be, és az ország vizei jó ökológiai állapotba kerülhetnek. Javasolták azt is, hogy a vízminőség javítását a víz dinamikus változásaihoz kell igazítani, és a regionális különbségeket figyelembe kell venni, s így még hatékonyabban tudják majd folytatni a munkát.