Milyen károkat okoztak a természeti katasztrófák 2019-ben?
Miközben a klímaváltozás egyre szélsőségesebb időjárási körülményeket eredményez, a természeti katasztrófák a jobb felkészültség miatt kevesebb halálos áldozatot szednek, mint az elmúlt évtizedekben.
A világ vezető viszontbiztosítója, a német Munich Re arról ad hírt, hogy 2019-ben mintegy 9000 ember vesztette életét természeti katasztrófákban, ebből nagyjából ezer a Mozambikra, Zimbabwére és Malawira lesújtó Idai ciklon számlájára írható. Ezzel szemben az utóbbi három évtizedben – ezen teljes időszak adatainak összesítése alapján – az elhunytak száma éves átlagban elérte az 52 ezret.
„Szerencsére egyre kevesebb és kevesebb ember hal meg természeti katasztrófák következtében. A világ fejlődött ezen a téren. Ami döntő fontosságú, hogy az elmúlt évtizedekhez képest jelentősen javultak a lakosság figyelmeztetésére és evakuálására szolgáló rendszerek. Végigsöpört egy ciklon Bangladesen 1991-ben, ami több mint 100 ezer halálos áldozatot követelt. Ez ma jóval kevésbé lehetséges” – mondta Ernst Rauch, a müncheni székhelyű vállalat vezető klímaügyi szakértője.
A jelentésben arra is kitértek, hogy az anyagi károk mértékét illetően nincs változás. Mint írták, 2019-ben ezek összege körülbelül 150 milliárd dollárt tett ki világszerte, és ez megfelel az előző évek átlagának. A károk mintegy harmada volt biztosítva.
A hőhullámok és a viharok Európában 2019-ben körülbelül 2,5 milliárd dollárnyi kárt okoztak. Anyagi értelemben a legnagyobb pusztítást a japán Hagibisz tájfun végezte, 17 milliárd dollárral.
Ernst Rauch emellett leszögezte: bizonyítékok sora mutat arra, hogy nagyon valószínű a kapcsolat az extrém időjárási körülmények és az éghajlatváltozás között.
Az ausztráliai bozóttüzek kapcsán pedig kiemelte, hogy a nyári időszakban korábban is volt példa hasonlóra, a mostani tüzek kiterjedése és korai kezdete azonban rendkívülinek számít.