Miért kell védeni az óceánokat?
Földünk mintegy héttizedét óceánok, tengerek borítják – belegondolni is nehéz, milyen óriási terület ez!
És csodálatosan változatos: a sarkvidéki jégtakaró alatt hullámzó éjsötét vizeknek, a mérsékelt égövi partvonalak mellett húzódó területeknek és a trópusi korallszirteknek csak töredéke élvez valamilyen fokú oltalmat – a teljes világtengereknek nagyjából az öt százaléka.
Enric Sala tengerbiológus a Pristine Seas (a név nagyjából azt jelenti: ősi tengerek) szervezet élén a National Geographic támogatásával azon dolgozik, hogy minél több még érintetlen, gazdag élővilágú tengeri terület kapjon védelmet (és ne legyen szabad például halászni vagy nyersanyagokat kitermelni). A kutatók az expedíciók során felmérik (az általában félreeső, ezért jórészt még ismeretlen) területek élővilágát, fotó- és videófelvételeket készítenek a víz alatt látottakról, és ezeket a filmeket és fotókat bemutatják az adott ország nagyközönségének és döntéshozóinak. Céljuk az, hogy minél többeket rádöbbentsenek, milyen óriási szükség van ezeknek a fogyatkozó területeknek a védelmére.
„Nincs két ugyanolyan merülés – mondja Enric Sala a Pristine Seast bemutató kisfilmben. – Beugrunk a vízbe, és sosem tudjuk, mit is fogunk találni.” A Pristine Seas 2008-ban kezdte meg tevékenységét, azóta 26 expedíciót szervezett, az Északi-sark közelében fekvő Ferenc József-földtől az Egyenlítőnél található Palauig. Tudományos és ismeretterjesztő tevékenységük mellett arra is igyekeznek rávenni a politikusokat és a döntéshozókat, hogy az arra érdemes területek (ahol a tenger és az élővilág még olyan érintetlen, mint sok száz esztendeje) kapjanak védelmet. Tevékenységüknek köszönhetően tizenkilenc tengeri rezervátum jött létre.