1970-ben volt az első Föld napja megmozdulás

1970 április 22-én Denis Hayes amerikai egyetemista kezdeményezésére 20 millió amerikai emelte fel szavát a természetért.

Az első Föld napja elemi erejű tiltakozás volt, szinte minden sajtóorgánum tudósított róla. Egy reggeli műsor egy egész hetet szentelt az „új világ, vagy nincs világ” témájának. A műsorvezető, Hugh Downs így nyitotta meg a hetet: „Jól élünk, de annyi hulladék árán, hogy Földanyánk pusztulásnak indult. Tengereink haldokolnak, a levegőnk csupa méreg.” „Tudunk-e, akarunk-e szakítani eddigi életmódunkkal? Itt lenne az ideje – fogalmazott Downs. – Vagy tovább szaporodunk, mindenből mind többet igénylünk, míg meg nem fulladunk, vagy el nem visz az éhínség vagy egy járvány? Talán a jövő században vagy pár évtizeden belül? 1970-ben 3,7 milliárdan éltek a Földön, 200 millió gépkocsi járta az utakat, napi 45 millió hordó kőolajat égettünk el. Harmincmillió tonna sertés- és 13 millió tonna baromfihúst termeltünk, 65 millió tonna élőlényt fogtunk ki a tengerekből.
Ma közel nyolcmilliárdan vagyunk, a gépjárművek száma másfél milliárd. A kőolajfogyasztás jó kétszeresére, az energiafogyasztás közel négyszeresére nőtt. Az egy főre jutó sertéshúsfogyasztás csaknem megduplázódott, a baromfihús-fogyasztás kis híján megnégyszereződött.
A halászzsákmány úgy felével nőtt, pedig a túlhalászás miatt egyre nehezebb a dolgunk. Downs szavaival: „mind többet igénylünk”.
És a legtöbb mutató szerint egyre jobban élünk. Az emberiség születéskor várható élettartama az 1970-es 59 évről 72-re nőtt és több mint kétszer annyian lakjuk a Földet.
Úgy néz ki tehát, hogy civilizációnk van veszélyben. Hisz milyen lehet az élet egy olyan városban, ahol nyáron folyamatosan 40 Celsius-fok a hőmérséklet vagy hogyan látjuk el magunkat élelemmel, ha ha fenntarthatatlan lesz a mezőgazdaság, a nagy szárazság miatt vízhiánnyal küzdünk?
Az alábbi videóban (8. perc után) ezeket e kérdéseket veti föl Kun Ádám ELTE és az Ökológiai Kutatóközpont evolúcióbiológus-ökológusa.