Egyre rosszabb körülöttünk a levegő minősége

Napjainkban tízből kilenc ember rossz minőségű levegőt szív, és a világ számos régiójában egyre súlyosbodik a helyzet.

Gavin Shaddick, az Exeteri Egyetem munkatársa és kollégái új tanulmányukban a légminőségre vonatkozó, 2010-2016 között begyűjtött adatokat elemezte – számol be a ScienceAlert. Eredményeik alapján a világ populációjának több mint fele apró szemcsékkel szennyezett levegőn él. Ezek károsítják a tüdőt és a véráramba jutva más szerveket is.
A vizsgált időszakban Európában és Észak-Amerikában csökkent a szennyezettség, Közép- és Délkelet-Ázsiában viszont látványosan nőtt. Ugyan ezeken a területeken is tettek lépéseket a levegő megtisztításáért, ám ezek rövid távon nem bizonyultak hatásosnak. Shaddick szerint bizonyos régiókban a szennyezettség az Egészségügyi Világszervezet által előírt határérték ötszörösét is meghaladja.
A probléma nemcsak a nagyvárosokat, hanem a vidéki területeket is érinti. A csapat műholdas és felszíni adatokat elemezve mérte fel a globális, országos és regionális állapotokat. Közép- és Délkelet-Ázsiában az érintett periódusban a részecskekoncentráció 11 százalékkal nőtt, ez Indiában, ahol a populáció 70 százaléka vidéki területeken él, különösen súlyos egészségügyi problémát jelent. Észak-Afrikában, illetve a szubszaharai térségben hasonló helyzet áll fenn, ezeken a területeken a klímaváltozás okoz egyre több por- és homokvihart, ami tovább rontja a levegő minőségét.
A kutatók szerint a problémát globális szinten kellene kezelni. A becslések alapján évente több mint négymillió ember hal meg a rossz levegőminőség miatt.