Ismét ponyvával fedtek le egy gleccsert
A gleccserek olvadása az Alpokban is súlyos probléma, ezt igyekeznek lassítani azzal, hogy fehér ponyvával védik a felületet.
Az Olaszország északi részén lévő Presena-gleccser 1993-tól fogva harmadára zsugorodott, a síszezon végével a természetvédők a hegyoldalra igyekeznek, hogy a maradékot megóvják az olvadástól, számolt be a Phys.org. A gleccsert beborító fehér, a napsugarakat visszaverő ponyva segítségével csökkenthető valamelyest az olvadás mértéke. „A gleccser folyamatosan zsugorodik, így igyekszünk a lehető legnagyobb részét beborítani” – mondta Davide Panizza, a munkálatokat végző Carosello-Tonale nevű társaság vezetője.
2008-ban, amikor először burkolták le a gleccser felületét, még elég volt 30 ezer négyzetméternyi ponyva, ma már 100 ezer négyzetmétert használ fel a társaság. A ponyvák speciális geotextíliából készültek, amelyek képesek az alattuk lévő jég hőmérsékletét a környezeti hőmérséklet alatt tartani. Lombardia és Trentino Alto Adige határán, 2700-3000 méteres tengerszint feletti magasságban a munkások kigöngyölik a tekercseket, s az 5 méter széles, 70 méter hosszú ponyva darabjait lefelé haladva egymáshoz erősítik, hogy a meleg légáramlatok ne tudjanak a ponyva alá befújni. Nehezékként homokzsákokkal rögzítik a burkolatot. A végeredményül kapott látvány alig üt el a természetes havas-jeges felülettől.
Panizza elmondta: „Az osztrák gleccsereket hasonló módszerrel fedik le, azonban ők sokkal kisebb területeken használják csak a ponyvás védelmet.”
A ponyvák tekercsenként 400 euróba (kb. 138 ezer forint) kerülnek, és a csapatnak hat hétre van szüksége a kiterítéshez nyár elején, majd a téli szezont megelőzően ugyanennyi idő begyűjteni a speciális szöveteket. Franco del Pero, a projekt vezetője és munkaszervezője elmondta, hogy technológiai újításoknak köszönhetően ma már hatékonyabban védenek ezek a ponyvák, mint az elődeik. „Szeptemberben, amikor majd leszedjük a burkolatot, s kiderül, hogy beváltották a hozzájuk fűzött reményt a ponyvatekercsek, nagyon büszkék leszünk!”
Európa második legdélebbi gleccsere, a szintén olasz Appeninnek hegyei közti Calderone esetében annak drámai mértékű zsugorodása alapján már 1998-ban előrejelezték, hogy a gleccser nem fogja túlélni 2020 nyarát, de már 2017-ben sem tartott ki a nyár végéig, és a belőle táplálkozó patak sem csobogott már augusztus közepén. Vajon az alpesi gleccsereknek mennyi van még hátra?