A kókuszolaj előállításának hatása a környezetre
Napjainkban már sokan tudják, hogy a pálmaolaj előállítása komoly terhet ró a környezetre, egy új vizsgálat alapján a kókuszolajról is hasonló derült ki.
A trópusi erdőkre súlyos fenyegetést jelent a pálmaolaj iránti kereslet, hiszen az ültetvényeknek rendkívül sok területre van szükségük. Egy friss kutatás alapján ugyanakkor a kókuszpálmák telepítése még inkább veszélyezteti a fajokat – számol be az Exeteri Egyetem. A szakértők úgy vélik, komoly problémát jelent, hogy a fogyasztókat nem informálják kellően a termeléssel járó környezeti hatásokról.
Erik Meijaard, a csapat vezetője szerint vizsgálatuk eredménye komoly meglepetést okozott. A kutató hozzátette: sok nyugati fogyasztó úgy gondolja, hogy a kókuszolaj egészséges, és viszonylag kevéssé fenyegeti a környezetet – utóbbi azonban nem igaz.
Az adatok alapján a megtermelt kókuszolaj millió tonnánként 20 veszélyeztetett fajt fenyeget. Ez többszöröse a szója-, a pálma- és az olívaolaj okozta károknak. A szakértők szerint a fő problémát az jelenti, hogy a kókuszdiót elsősorban egyedi biodiverzitású területeken termesztik. Meijaardék úgy vélik, a Seychelle-szigeteken őshonos madár, a Zosterops semiflavus is a kókuszültetvények miatt pusztult ki.
A kutatók egy adott növény termesztésével járó környezeti hatásokat rendszerint úgy mérik fel, hogy az adott hektáron mennyi fajt sodor veszélybe az ültetvény – ez alapján az olajpálma veszélyesebb. A friss tanulmány szerzői szerint elengedhetetlen, hogy a fogyasztókat tájékoztassák a hasonló termékek környezeti és természeti hatásairól.