Egyre távolabb a párizsi klímaegyezmény célja
A Meteorológiai Világszervezet szerint lehetséges, hogy az elkövetkező öt évben az átlaghőmérséklet már 1,5 Celsius-fokkal fogja meghaladni az iparosodás előtti értéket.
A szervezet számításai alapján 20 százalékos eséllyel már 2024 előtt bármely évben átléphetjük a sorsdöntő határt – számol be a BBC. A szakértők 70 százalékos esélyt adnak arra, hogy az átlaghőmérséklet a következő öt év egy vagy több hónapjában is 1,5 Celsius-fokkal haladja meg az iparosodás előtti értéket.
Az 1,5 Celsius-fok kulcsfontosságú határ lehet: a kutatók úgy gondolják, ha sikerül ezen érték alatt tartani a globális felmelegedés mértékét, azzal jelentősen korlátozhatjuk a klímaváltozás legsúlyosabb hatásait. Nem véletlenül tűzték ki éppen ezt fő célnak a 2015-ös párizsi klímaegyezményben, amelyhez a világ szinte minden országa csatlakozott.
A Meteorológiai Világszervezetnél most attól tartanak, hogy az értéket már rövid időn belül átléphetjük. A bolygó átlaghőmérséklete már most 1 Celsius-fokkal magasabb az 1850-es szinthez képest. Míg a korábbi kutatások nagyjából 10 százalékos esélyt adtak a rövid távú 1,5 Celsius-fokos felmelegedésre, Petteri Taalas és kollégáik szerint jóval nagyobb kockázattal kell számolnunk.
A kutatók azt a korábbi adatot is igazolták, mely alapján a klímaváltozás más-más hatásokkal járhat az egyes régiókban. Míg a sarkvidék a többi területnél gyorsabban melegszik, addig Nyugat-Európát a gyakori viharok is fenyegetik.
A csapat a természetes változékonysággal és az emberiséghez köthető szén-dioxid kibocsátással is kalkulált, igaz, a koronavírus emisszióra gyakorolt hatásával nem számoltak. Taalas, a Meteorológiai Világszervezet főtitkára szerint a járvány okozta leállás nem fog jelentős hatást gyakorolni a légköri szén-dioxid-szintre.