A Temzében sokkolóan sok a mikroműanyag
A világ műanyaggal leginkább szennyezett folyója lehet a Temze, a folyó egyes szakaszain másodpercenként 94 ezer darab mikroműanyag is áthaladhat.
Az Egyesült Királyság egyik legfontosabb vízi útja ilyen szempontból szennyezettebb, mint a Rajna vagy a Duna.
A Temze állapotát vizsgálva parányi plasztikdarabokat találtak rákokban, a part mentén pedig nagy mennyiségben halmozódik fel a vécébe dobott nedves törlőkendő, amely helyenként „kendőzátonyokat” képez – hívták fel a figyelmet a Londoni Egyetem, a londoni Természettudományi Múzeum és a Zoológiai Társaság kutatói, akik a világ több pontján végeztek vízminőség-vizsgálatot, tanulmányuk a ScienceDirect oldalán olvasható.
A kutatás eredménye szerint a Temze vizében több a műanyag, mint a Rajnában, a Dunában, az olaszországi Póban vagy az amerikai Chicago folyóban. Csak a kínai Jangce szennyezettebb plasztikkal, mint London folyója. A kutatócsoport szerint nem világos, hogy miért ilyen magas a műanyagsűrűség a Temzében, mindazonáltal szerintük az emberek sokat tehetnének a folyó tisztaságáért műanyaghasználati szokásaik megváltoztatásával.
A mikroplasztik nagy többsége valószínűleg nagyobb műanyagtárgyak, főleg ételcsomagolások széttöredezéséből származik, de növelik a szennyezettséget a kozmetikai szerekből származó mikrogyöngyök és a műanyagot tartalmazó tisztítószerek is. A kutatók szerint felül kellene vizsgálni azokat a szabályokat is, amelyek lehetővé teszik egyes nedves törlőkendők lefolyóba dobhatónak minősítését is.
A Természettudományi Múzeum laboratóriumában felboncolt folyami rákok testében sokkolóan sok műanyagdarabkát találtak.