Így fest a NEOWISE üstökös a Hubble űrteleszkóp szemén át

Ez volt az első alkalom, hogy az űrteleszkóp egy ilyen fényes üstököst örökített meg annak napközelségét követően.

Az űrtávcső az üstökös közvetlenül körülvevő kómát, vagyis a mag körüli por- és gázburkot fotózta 2020. augusztus 8-án, számolt be a NASA. A napközelségkor a NEOWISE mindössze 43 millió kilométerre volt anyacsillagunktól, és számos más üstökös ilyen közelségben már feldarabolódott az extrém körülmények hatására. Amint azt a Hubble felvételén láthatjuk, a NEOWISE viszont épen és egészen, egy darabban maradt maggal vészelte át a közelséget!
Qicheng Zhang, a Caltech kutatója elmondta: „A Hubble sokkal jobb felbontású felvételt tudott készíteni az üstökösről, mint bármilyen más teleszkópunk, és ez a titka annak, hogy sok részletet vizsgálhassunk meg a felvételeken a mag közelében. Ennek köszönhetően látjuk a Nap melege hatására a magból frissen kiszakadt por elmozdulását, és felmérhetjük azt a mag közelségében, ahol még változatlanok a tulajdonságai.”

A mintegy 4,8 km átmérőjű jeges üstökösmag még a Hubble felbontásának is túl kicsiny, azonban a körülötte lévő hatalmas mennyiségű port és gázt tökéletesen meg tudjuk vele figyelni, a fotón ez kb. 18 ezer km átmérőjű területet fed le. A felvételen a magból kiáramló két, egymással ellentétes irányban álló nyalábot láthatunk, amelyek eredetileg kúp alakban áramlottak ki, azonban később egy-egy kiterjedtebb, legyezőszerű alakzatot vettek fel, a mag forgása következtében.

A Hubble felvétele segít megismerni az üstökös porának valódi színét, s azt, hogy miként változnak a színek, amint az üstökös távolodik a Naptól. Kiderülhet, hogy a Nap hője és sugárzása miként befolyásolja a por szerkezetét és kémiai összetételét, a fő cél az volna, hogy e por révén a Naprendszer kialakulásának kezdeti időszakából nyerjünk információkat. Az adatgyűjtés jelenleg is zajlik még.