Természetvédelmi kutatás és program Gazdagrét szomszédságában
A napokban zajlik a Környezet- és Természetvédő Civil Szervezetek Országos Nemtalálkozója. Az esemény a koronavírus miatt online térben követhető.
A programok között szerepelt a Gazdagrét melletti projektről tartott előadást és beszélgetés is.
„A budapesti Gazdagrét és Hosszúrét területén egykor szőlők, majd hétvégi telkek voltak. A lakótelep építése óta a hosszúréti terület művelését felhagyták, és megindult a környező természetes élőhelyekről az őshonos élővilág betelepülése” – mondta el Bajomi Bálint a kutatási projekt vezetője.
„Még 1995 környékén a Gazdagréti Polgárok Körében tevékenykedve támadt az ötlet: vezessük vissza ezen terület élővilágát a közeli Rupp-hegyéhez hasonló társulássá. Hosszú szünet után 2019-től kezdve Czinder Mónika szakdolgozata nyomán szárba szökkent a projekt, és elnyerte mind a Fővárosi Önkormányzat, mind a XI. kerület támogatását. A Debreceni Egyetem és a Fauna Egyesület segítségével egy komplex biodiverzitás-monitorozó program keretében a mai állapotot mérjük fel. Szakértő kutatók bevonásával vizsgáljuk a vízminőséget, a talajtípust, az itt előforduló növényeket, rovarokat, nappali és éjszakai lepkéket, madarakat, denevéreket, egyéb emlősöket. 2021-re tervezzük egy tudományos közlemény megírását is” – tette hozzá Bajomi Bálint, a Debreceni Egyetem munkatársa.
Gadó György Pál, aki a Fővárosi Önkormányzatot képviselte az előadáson, elmondta: egy természetvédelmi kezelést indítanak el a területen, ennek keretében őshonos molyhos tölgyeket és más növényeket fognak ültetni, majd fokozatosan eltávolítják az idegenhonos növényeket. Mindezzel a szervezők hozzá szeretnének járulni ahhoz, hogy a fogyatkozó budapesti zöldterületek egy kis szelete megmaradjon és kiteljesedjen.