Már a Csomolungma sincs biztonságban a mikroműanyagoktól
Ennél magasabban még nem mutatták ki a szennyezést.
Mikroműanyagokat azonosítottak a National Geographic és a Rolex 2019-es Csomolungma-expedíciója során begyűjtött hó- és vízmintákban – számol be az EurekAlert. A vizsgálatot bemutató tanulmány alapján a legmagasabb koncentrációt az alaptábornál mérték, de a műanyagtörmelékek jelenlétét egészen 8440 méteres magasságig lehetett észlelni. Ennél magasabban még nem fedeztek fel mikroműanyagokat.
Imogen Napper, a Plymouth-i Egyetem National Geographic által támogatott munkatársa és a tanulmány vezető szerzője szerint a hegyre már korábban is úgy hivatkoztak, mint a legmagasabb szemétdomb, a mikroműanyagokat azonban eddig nem elemezték a Mount Everesten. Az efféle szennyeződéseket jóval nehezebb összegyűjteni, mint a nagyobb darabokat.
A mikroműanyagok olyan apró, fél centinél kisebb törmelékek, melyek a műanyag tárgyak darabolódása, bomlása során alakulnak ki. A szemcsék a világ legeldugottabb helyeire, például az óceánok mélyére is képesek eljutni. Napper nem tudta, pontosan mire számítson, az azonban meglepte, hogy a szennyeződés minden hómintában jelen volt. A kutatók nemcsak a mikroműanyag mennyiségét, hanem típusát is felmérték: az eredmények alapján a hegyen a poliészter, az akril, a nejlon és a polipropilén dominál. Napper szerint ezek a mászóruhák, a sátrak, illetve a kötelek alapanyagai.
Jelenleg a szakértők többsége a műanyaghasználat visszaszorítására, a többszöri, illetve az újrahasznosítására koncentrál, Napper ugyanakkor úgy véli, azzal is foglalkoznunk kellene, hogy milyen technikákkal tudnánk csökkenteni a mikroműanyagok létrejöttét. A csapat bízik benne, hogy a friss eredmények elősegítik a szennyezés elleni megoldások megtalálását.