2020 november asztrofotója: Androméda-köd, ahogyan még sohasem láthattuk
Különleges technikával készült felvétel a hozzánk egyik legközelebbi, látványos extragalaxisról.
„Az elmúlt évek legnehezebb munkájaként” kommentálta projektjét Fényes Lóránd, miután közzétette az égbolt egyik legnépszerűbb objektumáról készült fotóját. Az Androméda-galaxis a Tejútrendszert is tartalmazó galaxishalmaz, a Lokális-csoport legnagyobb galaxisa. A kiterjedt spirálgalaxis sötét égen puszta szemmel derengő, halvány foltként észlelhető. Hatalmas kiterjedésű objektum: az átmérője meghaladja a 220 ezer fényévet, azaz fénysebességgel utazva egyik végéből a másik végéig ennyi ideig tartana az út. Emiatt nem meglepő, hogy a Földről nézve a telehold átmérőjének többszöröseként látszana szabad szemmel – ha nem lenne ilyen halvány.
A fényképezéséhez ezért elegendő egy átlagos átfogású objektív is. Ha nagyobb nagyítású csillagászati távcsővel szeretnénk fényképezni, több képből kell illesztenünk a végső fotót. A hónap asztrofotója egy 28 cm tükörátmérőjű RASA asztrográffal készült, öt paneles illesztéssel. Így elfért a látómezőbe a teljes galaxis a halvány külső régióival együtt. A ráfordított idő emiatt is rendhagyó: 23 órán át exponált a QHY 247C típusú csillagászati kamera két hónapon át, majd még egy hónap volt az elkészült képek alapos illesztése.
Az Androméda-galaxis az egyik legtávolabbi objektum, ami még szabad szemmel is észlelhető: 2,25 millió fényév távolságra helyezkedik el tőlünk. A Charles Messier katalógusa szerinti 31-es számot viselő spirálgalaxis közepesen nyitott karokkal rendelkezik. Mivel azonban ferde nézőpontból látjuk, a karok nem vehetőek ki olyan egyértelműen, mint más galaxisok esetében. A kép a galaxis teljes kiterjedését átfogja. A fénylő galaxismag körül a porfelhők látványos örvénylésén kívül a sugárzó hidrogén területek vörösei is látványosan észlelhetőek a teljes látómezőben. A feltételezések szerint az M31 központját egy 30 millió naptömegű fekete lyuk alkotja.