Palackposta árulkodik a műanyag útjáról
A kutatók által elindított palackok óriási távot tettek meg.
GPS nyomkövetővel ellátott palackokat engedtek a Gangeszbe és a Bengáli-öbölbe – számol be a Phys.org. A kísérletet bemutató tanulmány alapján a hulladékok viszonylag rövid idő alatt óriási távon sodródtak. A leghosszabb út 2845 kilométer volt, ezt mindössze 94 nap alatt tette meg egy műanyag.
Az Exeteri Egyetem és a Londoni Zoológiai Társaság a National Geographic Society támogatásával valósította meg a projektet. Emily Duncan exeteri kutató szerint palackpostájuk megmutatja, hogy mekkora utat is tehet meg a szennyeződés. A folyókba vagy óceánokba dobott műanyag hamar a világ túlsó oldalára kerülhet, így valóban globális problémáról van szó.
Összességében megállapítható, hogy a Gangesz palackjai lassabban mozogtak, időnként elakadtak. A tengerben lévő darabok ezzel szemben akadálytalanul sodródhattak. A vizsgálatban összesen 25 palackot használtak, ezeket bójaszerűen alakították ki, hogy ne merüljenek el a bennük lévő elektronikától.
A palackokban lévő hardver nyílt forráskódú, így könnyedén meg lehet ismételni a kutatást, illetve tovább lehet fejleszteni azt. A csapat bízik benne, hogy technikájuk jó eszköz lesz a műanyag mozgásának elemzéséhez.