Harmadfokú vízminőségi kárelhárítás a Ráckevei-Duna-ágnál

Lakossági bejelentés alapján a Közép-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatóságra (KDVVIZIG) munkatársai megállapították, hogy Szigetszentmiklóson, a Tebe sor és a Rév sor kereszteződésénél lévő csapadékvíz-csatorna kifolyójánál és a nádasban olajszennyeződés történt. Ez különösen veszélyes, mert az önkormányzati kezelésben lévő csatorna a Ráckevei (Soroksári)-Dunába torkollik.

A felmérésekből kiderült, hogy a torkolatnál nagy mennyiségű, sötét színű, sűrű szénhidrogén-származék található, amely a csatorna teljes hosszában, továbbá az a Duna-ág parti sávjának növényzetén is jelen van, körülbelül 2000 négyzetméteres kiterjedésben, változó, 2-5 cm vastagságban – olvasható az MTI hírei között az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) közleménye.
A tájékoztatás szerint 2020. december 12-én a vízügyes szakemberek megkezdték a szükséges beavatkozásokat: lokalizálták a motorolaj és gázolaj közötti sűrűségű szénhidrogén-származékot, az olaj felitatására speciális anyagot helyeztek ki, és vákuumszivattyús eszközök segítségével elkezdték az olaj leszívását a vízfelszínről azért, hogy a veszélyes anyag ne tudja elszennyezni a teljes Duna-ágat.

A Ráckevei-Duna medrében egy nagyjából 150 méter hosszú, felfújható merülőfallal körbekerítették azt a gyékényes-sás részt, ami megtartotta az olajszennyezést, valamint a merülőfal és a növényzet közé is olajfelitató lapokat helyeztek.
A kármentesítéshez a szennyezett vízi növényzetet el kellett távolítani, mivel annak sűrűsége nem teszi lehetővé, hogy az olajfelitató anyagot kijuttassák, illetve az olajleszedő gép működtetése biztosítható legyen.
December 16-ra az ipari búvárok kiderítették, az olajszennyeződés feltehetően nem a zárt szakaszon, hanem a kiömlőnyílásnál került az esővíz-csatornába Szigetszentmiklóson, a Ráckevei-(Soroksári-) Duna-ágnál. A felmérésük alapján elkészült a több mint 1800 négyzetméternyi szennyezett terület mentési terve.
A Duna-Ipoly Nemzeti Park munkatársaival továbbra is folyamatosan egyeztetnek a vízügy szakemberei a további ökológiai károk megelőzése és a meglévők mértékének csökkentése érdekében. Az elmúlt napokban nagy segítséget nyújtott a Ráckevei Duna-ági Horgász Szövetség is, amelynek tagjai csónakjaikkal a vízen végzett munkában, míg szaktudásukkal a vízi élővilág megóvásában vettek részt.
December 18-ig mintegy 6500 liter olajszármazékot szállítottak el a szennyezés helyszínéről. Az Országos Vízügyi Főigazgatóság tájékoztatása szerint kiépítették az ideiglenes kármentesítő utat, ezen a szakaszon munkába állt a Közép-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatóság kotrója, mely nagy távolságról is ki tudja emelni a szennyezett anyagokat; feladata a már levágott, olajos vízi növényzet és a szennyezett iszap eltávolítása.
A szakemberek mintát vettek a talajból. Egyelőre úgy tűnik, a gyors beavatkozásnak köszönhetően csak a felszín közelében észlelhető a szennyezés, de a pontosabb eredmények érdekében laboratóriumi vizsgálatokat végeznek.
December 19-én megkezdődött az olajos vízi növényzet és szennyezett iszap elszállítása. A területen hat munkagép dolgozik folyamatosan. Eddig csaknem 30 ezer kilogramm szennyezett anyagot vittek el az ártalmatlanító hulladékbefogadóba.
A legfontosabb szempont továbbra is az, hogy a szennyezett területről ne jusson ki olajszármazék a Ráckevei (Soroksári)-Duna vizébe – ezt idáig sikerült megakadályozni és folyamatosan ellenőrzik a nyílt vizet. A nagyobb biztonságért a felfújható merülőfal elé még egy további, úgynevezett Tausz-típusú merülőfalat is kihelyeztek a vízügyi szakemberek.
Ugyanakkor az OVF ismét felhívta a figyelmet arra, hogy „a szennyezés előtti viszonyok visszaállítására és a természet regenerálódásához még évekre lesz szükség”.