Két év után kitört a Kīlauea

A hawaii vulkán utoljára 2018-ban működött, akkor lávafolyásaival jelentős anyagi károkat okozott, most azonban egyelőre békés és látványos természetében mutatkozik meg a tűzhányó.

2020. december 20-án, helyi időben este fél tízkor éledt fel a vulkán, a Halemaʻumaʻu nevű kráterében indult be a működés. Korábban e kráterben lávató volt, amely a 2018-as kitöréskor szűnt meg, s a helyét egy lassanként gyarapodó, csapadék- és talajvízből kialakuló tavacska igyekezett elfoglalni. A mostani kitöréskor ez a tavacska gőzzé vált és megszűnt.

Hawaii vulkánjaira jellemző lávaszökőkutas típusú kitörést tapasztalják a Hawaii Vulkanológiai Obszervatórium szakemberei, akik szorosan figyelik az eseményeket. A kráter északi felében, annak belső oldalában eredetileg három helyen törte át a talajt a kőzetolvadék, s immáron elkezdte az újabb lávató feltöltését is. Jelenleg 2 ponton zajlik a kitörés, a harmadik pontot mostanra már elfoglalta a növekvő lávató.
A kitörés szokás szerint vonzza a látogatókat, és egyelőre a Hawaii Vulkán Nemzeti Park biztonsági előírásainak betartásával figyelhető meg. Arra azonban felhívta a figyelmet az USA Geológiai Szolgálata, hogy a vulkáni gázokra ügyeljenek a látogatók, mivel ez a széljárástól függően a gázok és vízgőz keverékéből álló vog (vagyis vulkáni szmog) a légutakat irritálja, egészségkárosodást is okozhat.
Aki nem helyben él, annak is lehetősége van a kitörés szépségét élvezni a webkamerák segítségével, egyik kamera infravörös képen mutatja a lávató felszínét!
Az első éjszaka egy kimondottan esztétikus felvétel is készült, ám nem a vulkán közvetlen közelében, hanem a Mauna Kea tetején álló Gemini Obszervatórium égboltfigyelő webkamerájának köszönhetően, ezen a csillagos égbolt alatt jelenik meg a kitörés vöröslő fényfoltja, és a feltörő gőzből, gázokból álló felhője is.
A Kīlauea e kráterében korábban hosszú időn át volt lávató, amelyet a 2018-as kitöréskor kialakult új, felszín alatti hasadékok vezettek el, várhatóan most is újra feltöltődik majd a kráter.