Veszélyben a világ legnagyobb tava
A klímaváltozás miatt az óceánok szintje egyre emelkedik, a tavak és a belföldi tengerek esetében viszont sokszor éppen ellentétes folyamat zajlik.
Egy friss tanulmány alapján egyre apad a bolygó legnagyobb tava, a Kaszpi-tenger – számol be a ScienceAlert. A szakértők szerint amennyiben a jelenlegi kibocsátás kitart, úgy a század végére 9-18 méterrel csökkenhet a tó vízszintje, ennek hatására a Kaszpi-tenger északi része teljesen eltűnhet. A folyamat nemcsak az élővilágra, hanem a helyiekre is súlyos hatást gyakorolhat.
Bár a jelenség igen veszélyes, a kutatók is csak igen keveset tudnak róla – az IPCC például egyik jelentésében sem írt a tópárolgás veszélyeiről. Matthias Prange, a Brémai Egyetem munkatársa és kollégái szerint a tavak és tengerek apadása hasonlóan súlyos problémát okozhat, mint az óceánok szintjének globális emelkedése. A becslések alapján a Kaszpi-tenger már most évente 6-7 centiméterrel húzódik vissza.
A csapat úgy gondolja, hogy azonnali, összehangolt intézkedésekre van szükség. Amennyiben nem teszünk a Kaszpi-tenger visszahúzódása ellen, teljesen átalakulhat, a medencében évmilliók óta fejlődő, különleges ökoszisztéma. Ahogy a hőmérséklet nő, a folyók pedig kevesebb oxigént szállítanak a tóba, halálzónák alakulnak majd ki, melyek a sekélyben és a mélyebb vizekben élő fajokat egyaránt érinthetik. Mivel a térség gazdaságának elengedhetetlen az egészséges Kaszpi-tenger, a folyamat beláthatatlan geopolitikai következményekkel is járhat.
A jelenség nem csupán a tavat fenyegeti, rengeteg belföldi víztömeg van hasonló helyzetben. A kutatók úgy gondolják, hogy globális kampánnyal kellene felhívni a figyelmet a problémára.