2020. december asztrofotója: Geminida meteoreső
December látványos csillaghullásának megörökítéséért a felhők fölé kellett menni.
Csernok Gyula beszámolójából szinte testközelből átélhetjük az év egyik legizgalmasabb csillagászati jelenségét. „Reménytelen – mormoltam magamban bosszúsan – miközben árgus szemmel a Nagy-Hideg-hegyi webkamera előképét figyeltem. Keserűen konstatáltam a kelet felől határozottan közelebb és közelebb araszoló, az égbolton egyre magasabbra kapaszkodó középszintű felhőmezőt. Egyértelmű volt, hamarosan beborítja a teljes égboltot, és nincs az a magyar hegy, amit megmászva fölé kerüljek. Fejemet csóválva mértem végig a korábban összekészített túra és fotós pakkomat. Idén lőttek a Geminidáknak! Az idő telt-múlt, semmi változást nem mutatott az ég képe. Kisvártatva szakadás jelent meg az „égi rolón”, aztán felgyorsultak az események. Nemcsak szakadozik, hanem rohamtempóban fel is oszlik a felhőzet! Amikor a webkamera élőképén egy fényes Geminida felvillant az egyik felhőrésben, felkiáltottam örömömben: irány a ködfelhőzet fölé, a Csóványos kilátójába!
Sűrű ködben, nyirkos erdőben, patak csobogás közepette indultam neki a csóványosi túrának Királyrétről a vaksötét éjszakában. Ahogy egyre magasabbra jutottam, úgy vékonyodott felettem a ködtakaró, és bár időről-időre felpillantottam hátha feldereng már, átsejlik egy-egy csillag fénye. Előttem, mögöttem, felettem, mindenütt csak a sűrű köd.
Aztán hirtelen, éles váltással jött a ködfelhő határa és vele a felemelő, diadalmas pillanat: a sűrű ködből sorra villantak elő a téli égbolt ismerős csillagjai. Még pár lépés feljebb és feljebb: mindenütt éles fényű, sűrűn pislogó fénypontok tarkították az égbolt koromfekete bársonyát. Innentől még inkább vitt előre a lelkesedés, hogy magam alatt tudhatom a ködöt. Ahányszor megálltam egy szusszanásra, az égen menetrendszerűen felvillant egy Geminida. A kilátóba érve pillanatok alatt felállítottam az állványt, és nekiláttam a fotózásnak. Közben végig mértem a panorámát. Pazar látvány volt a kavargó tejfehér ködtenger végtelenjét megtörő, sötétlő, ívesen végig futó kaldera vonulata. A távolban a ködön átsejlő település fényei színezték a képet. A fő attrakció természetesen fent az égbolton kínálta magát.
Hála a kiváló átlátszóságnak rengeteg, több száz meteort sikerült megfigyelnem a bő 3 óra alatt. Volt, hogy csak úgy kapkodtam a fejem, egyszerre két, három, négy hullócsillag futott át az égen. Összességében elmondhatom, hogy életre szóló, kalandos, éjszakai túrázással fűszerezett meteorészlelési élményben volt részem a 2020. december 14-én hajnalban a csóványosi kilátóban a ködtenger felett.
A kép 2020. december 14-én éjszaka fél 2 és fél 4 között készült, 30 másodperces képek összegzésével, EOS 5D Mark IV kamerával, 14 mm-es, f/2,8-as objektívvel; ISO 8000 érzékenységgel.”