30 százalék védett terület 2030-ra?
2021. január 11-én Emmanuel Macron francia elnök, a Világbank és az ENSZ szervezésében csúcstalálkozót tartottak Párizsban a biodiverzitásról.
A részben élőben, részben videókonferencia formájában megtartott negyedik One Planet Summit (Egy Föld Csúcstalálkozó) rendezvényen felszólalt többek között Károly walesi herceg, Angela Merkel német államfő, Ursula von der Leyen az Európai Bizottság elnöke, David Malpass, a Világbank elnöke és Félix Tshisekedi, a Kongói Köztársaság elnöke.
A rendezvényen több hozzászóló is megerősítette, hogy terveik szerint 2030-ig az óceánok és a szárazföldek területének 30-30 százaléka védett lesz a jelenlegi 7, illetve 14 helyett. Justin Trudeau, Kanada miniszterelnöke saját országában már konkrét eredményekről tudott beszámolni: míg 2015-ben a Kanadához tartozó óceáni vizek csupán egy százaléka volt védett, mára ezt 14 százalékra növelték.
A védett területek növelése mellett a One Planet Summit rendezvénysorozatnak további három pillére van:
az ökológiai szellemű mezőgazdaság, a biodiverzitás védelmének finanszírozása és a trópusi erdők, fajok és az emberi egészség védelme.
A konferencián bejelentették, hogy 14,3 milliárd USA dollárt fognak költeni a Szaharát délről szegélyező Száhel övezetben létesítendő Nagy Zöld Falra, azaz fák millióinak az elültetésére. Qu Dongyu, a FAO elnöke elmondta, hogy létrehoznak egy 400 szakemberből álló, Új Zodiac elnevezésű, nemzetközi szervezetet, melynek az állatokról emberre terjedő betegségek jövőbeni megakadályozása lesz a célja. Ez szorosan összefügg a biodiverzitással: ha elpusztítjuk a trópusi erdőt, több lesz a kapcsolat a vadállatokkal, nagyobb lesz az esélye a fertőzésnek – közölte Angela Merkel. David Malpass, a Világbank elnöke elmondta: a következő öt évben a bank befektetéseinek 35 százaléka a klímaváltozással és a biodiverzitással lesz kapcsolatos. II. Albert monacói herceg hangsúlyozta, hogy foglalkoznak a Földközi tenger műanyagszennyezésének csökkentésével is.
Emmanuel Macron ugyanakkor megemlítette a bevezetőjében, hogy a 2010-ben a japán Aichiben a biodiverzitással kapcsolatban 2020-ra kitűzött célok egyike se teljesült. A délutáni szekciót lezáró szavaiban pedig megemlítette: a Leaders’ Pledge for Nature (Vezetők fogadalma a Természetért) kezdeményezésben az Európai Unió mellett 82 további ország vezetői kötelezték el magukat, hogy 2030-ig megállítják a biodiverzitás csökkenését. Magyarország nevében Áder János köztársasági elnök csatlakozott a fogadalomhoz. Reméljük, a mostani tervekből már több fog megvalósulni, mint a korábbi egyezményekből.
Írta: Bajomi Bálint – bajomi.eu