Egyre több helyen lesz nagy szárazság
A klímaváltozás lehetséges hatásait régóta vizsgálják a kutatók, arról azonban keveset tudni, hogy a globális vízkészleteket pontosan miként befolyásolhatja az éghajlati átalakulás.
A Yadu Pokhrel, a Michigani Állami Egyetem munkatársa által vezetett nemzetközi csapat azt próbálta felmérni, hogy a klímaváltozás miként hat majd az elkövetkező évtizedekben a víz elérhetőségére, illetve a csapadékmentes időszakokra – számol be a Phys.org. A szakértők úgy gondolják, hogy a folyamatnak óriási gazdasági és társadalmi hatása lesz.
A kutatók új tanulmánya alapján a 21. század végére az extrém aszályok által sújtott népesség és földterület nagysága akár meg is duplázódhat. 1976 és 2005 között csupán 3 százalékos volt, a jövőben viszont 7-8 százalékos lehet az érintettség. Pokhrel szerint ehhez az kell, hogy folytatódjon a közepes vagy magas szintű éghajlatváltozás. Mint mondta, a déli féltekén a probléma különösen súlyos lesz, a vízhiány élelmezési gondokhoz, migrációhoz és konfliktusokhoz fog vezetni.
A szárazföldi vízkészletek, melyekbe a hóban, jégben, tavakban, folyókban, talajban, mocsarakban és egyéb helyekben lévő víz tartozik, kulcsfontosságúak számunkra, és a vízkörforgást is szabályozzák. Pokhrel szerint korábban nem mérték fel, hogy a globális felmelegedés miként befolyásolhatja ezeket a szárazföldi vizeket.
A csapat 27 globális klíma-hidrológiai modellel dolgozott, a szimulációk egy 125 éves periódust öleltek fel. A friss adatok ismét rámutatnak, hogy azonnal kezdenünk kell valamit az éghajlati átalakulással, máskülönben igen súlyos következményekkel kell szembenéznünk. Pokhrel úgy látja, hogy a vízgazdálkodásunkat is át kell alakítanunk a nagyobb biztonság érdekében.