Megdöbbentő ütemben olvad a Föld jege
A becslések alapján minden egyes centiméternyi tengerszint-emelkedés egymillió embert sodor veszélybe.
Egy friss tanulmány alapján egyre gyorsul a bolygó jégvesztesége – számol be a Phys.org. Az eredmények azt mutatják, hogy 1994 és 2017 között 28 billió tonna jég olvadt el világszerte. A Dr. Thomas Slater, a Leedsi Egyetem munkatársa vezette csapat műholdas adatokat elemzett, a kutatók többek közt az Északi- és a Déli-sarkot, azok környékét, illetve 215 ezer hegyi gleccsert mértek fel.
Az elmúlt három évtizedben felgyorsult a jégveszteség üteme: az 1990-es években évi 0,8, 2017-re viszont évi 1,7 billió tonna jég tűnt el. A jelenség főként az antarktiszi és grönlandi jégtakarót érinti. A folyamat tengerszint-emelkedéssel jár, ami nemcsak az élővilágot, hanem a part menti közösségeket is fenyegeti.
Slater szerint minden vizsgált régióban zsugorodik a jég, az antarktiszi és grönlandi helyzet viszont kifejezetten aggasztó. A szakértő hozzátette, a jégveszteség jelenleg az Éghajlatváltozási Kormányközi Testület legrosszabb klimatikus előrejelzéseihez igazodik. Slater kiemelte, csapatával elsőként mérték fel a teljes globális olvadást.
Az 1980-as évek óta a légkör 0,26, az óceánok pedig 0,12 Celsius-fokkal lettek melegebbek, ez az emelkedés hozzájárult a jégveszteség felgyorsulásához. Az olvadás jelentős részéért, mintegy 68 százalékáért az atmoszféra hőmérséklet-növekedése tehető felelőssé. A tengeri jég eltűnése ugyan nem emeli az óceánok szintjét, a világos felületek zsugorodásával ugyanakkor nő a felszín hőelnyelő-képessége, ami tovább melegíti a bolygót.
A becslések alapján minden centiméternyi tengerszint-emelkedés 1-1 millió embert sodor veszélybe. A hegyi gleccserek eltűnése ráadásul rengeteg közösség édesvíz-utánpótlását csökkentheti.