Égi jelenségek 2021. február második felében
Február második felében a hajnali égen vár ránk a Tejút látványa, valamint a Merkúr és a Szaturnusz, az esti órákban követhetjük Holdunk teljes kivilágosodását. 18-án este pedig különleges esemény történik a Marson, bár ezt csak a NASA közvetítéséből láthatjuk.
Feltűnik a Merkúr és a Szaturnusz a hajnali égen
A néhány hete még az alkonyi égen látszó Merkúr immár áttért a hajnali égre, bár megfigyelése nem lesz könnyű. Reggel 6 előtt pár perccel kel fel, szinte egyszerre a tőle 4 fokra jobbra látható, nagyon hasonló fényességű Szaturnusszal. Ahhoz, hogy vethessünk rájuk egy pillantást, teljesen tiszta horizont és jó rálátás is szükséges. 19-én reggel 6-kor a Merkúr 2, a Szaturnusz 1 fok magasságban látszik az erősen pirkadó kelet-délkeleti ég alján, nem árt, ha egy binokulárral indulunk neki a megfigyelésnek.
Hajnalban egyre jobban látszik a Tejút
Bár még csak február közepén járunk, a nyári Tejút egyre jobban látszik a délkeleti-déli égbolton, a hajnal előtti órákban. A hosszú, rendkívül kedvezőtlen időjárású tél vége felé pedig már vágyik az ember szeme és lelke a csillagos ég látványára, így, ha hajnal 4 és 5 óra között ki tudunk nézni a vidéki kertünkből a déli-délkeleti égre, már felderenghet a Tejút szalagja. Láthatjuk a Skorpió jellegzetes csillagait, a ragyogó Antares vörösével (ez hajnal 4-kor kb. 10 fokos magasságban lesz), a keleti égen pedig már a Nagy Nyári Háromszög is feltűnően látszik.
Hold – Uránusz együttállás 17-én este
A halvány Uránuszt szabad szemmel nem láthatjuk, azonban teleobjektíves fotón szépen összehozhatjuk a 31 százalékos Holddal. A türkizkék bolygó a Holdtól 3 fokra lesz, kissé felfelé, jobb oldalon. Bár nem különösebben közeli az együttállás, ha az időjárás engedi, vessünk rá egy pillantást binokulárral, vagy fotózzuk őket kisebb teleobjektívvel!
Hold – Mars együttállás 18-án este, a különleges alkalom
Az alkalom, bár együttállásként nem túl közeli, picit több 5 foknál a két égitest látszó távolsága, mégis különleges lesz: ekkor érkezik meg ugyanis a NASA űrszondája a Marshoz a Perseverance roverrel, amely, ha minden rendben zajlik, egyúttal, magyar idő szerint 21 órakor landol is a vörös bolygón.
Az együttálláskor a Hold 40 százalékos megvilágítású lesz, ez már elég fényes, de nem túlzottan, így nem fogja túlragyogni a közelében tartózkodó Mars fénypontját. Ugyan egyre később sötétedik már, de 18 óra után a Mars már jól kivehető, 18:30 felé pedig már elég sötét van a halványabb csillagokhoz is.
Hold – Jászol-halmaz együttállás 24/25-én éjjel
Az erősen hízó, immár 93 százalékos Hold 24-én este még több mint 4 fokra, 25-én hajnal előtt már kevesebb mint 2 fokra lesz a nyílt halmaztól. A fotózás szempontjából az esti, nagyobb távolságú időszak a kedvezőbb, hisz kevésbé fogja zavarni a hajnalra túl közel kerülő Hold fénye a halmaz csillagait. Ez esetben is érdemes binokulárral keresni a csillagokat, esetleg úgy, hogy a Holdat valami tereptárgy (villanyoszlop, háztető, faág) segítségével kitakarjuk, így a közvetlen fénye nem vakít el.
Telihold 27-én
A februári telihold 27-én délelőtt áll be, nálunk e napon a holdkeltét érdemes figyelni, ha szeretnénk elcsípni a Holdat. Napnyugta után néhány perccel bukkan majd fel 99,8 százalékos megvilágítású égi kísérőnk a keleti látóhatáron. A holdkelte ideje a keleti határainknál 17:20, Budapesten 17:33, a nyugati országrészben pedig 17:44 lesz.