Kitörésben az Etna
Az elmúlt napokban az Etna igen látványos kitöréseket produkált, s erre az Európai Űrhivatal műholdja is bizonyítékkal szolgált.
Az Etna legutóbbi működési ciklusa 2021. február 16-án jelentős robbanással köszöntött be, s ezt követően már a negyedik nagyobb kitörés zajlik. A felszínről is elképesztően sok látványos felvétel született a kitörési felhőkről, illetve a nagy magasságokba feltörő lávaszökőkutakról.
Az Európai Űrhivatal (ESA) Copernicus Sentinel 2 műholdja február 18-án délelőtt 10:40-kor fényképezte a világ egyik legaktívabb vulkánjaként számon tartott Etnát, mind látható, mind infravörös tartományban. A különböző hullámhosszúságú felvételek kompozitján a lávafolyást élénk pirossal láthatjuk.
Február 16-án kb. 700 méteres magasságig ért a lávaszökőkút az Etnán, a vulkán oldalán lefelé igyekvő lávaár pedig a Valle del Bove patkó alakú völgye felé, a krátertől kelet felé haladva mintegy 4 kilométert tett meg.
18-án a következő nagyobb robbanással a felszínre jutott láva a hegy déli lejtője felé tartott, és kb. 1,3 km távolságig jutott.
A vulkáni hamu és törmelék beborította a környező kisvárosokat, s a kb. 30 kilométerre lévő Catania repterét rövid időre le is zárták a kitörés miatt – ez gyakran megesik, ha az Etna aktív.
Február 19-én mind a keleti, mind a déli irányú lávafolyás tovább kúszott lefelé a hegyről, majd 20-án újabb jelentős robbanásos aktivitás következett, a lávaszökőkutak ezúttal már az 1 kilométeres magasságot is elérték. Különösen szerencsés, hogy az aktivitás éjszaka csúcsosodott ki, így rendkívüli látványosságot is produkált.
A kitörés lakott települést nem veszélyeztet, azon kívül, hogy le kell söpörni a hulló hamut és apró kőzettörmeléket, nem okoznak kárt. Ezek azok az események, amelyek egy járványmentes időszakban turisták tömegeit vonzzák az Etna közelébe.
Kedden 16-án 17 óra 10 perckor látványos és ijesztő robbanásos kitörésekkel felébredt Európa legaktívabb tűzhányója az…
Posted by ELKH CSFK GGI Kövesligethy Radó Szeizmológiai Obszervatórium on Thursday, 18 February 2021
A 16-i első robbanás érdekessége, hogy az infrahang, amelyet a robbanás keltett, hazánkban is eljutott, és az e célt szolgáló mérőeszköz Piszkéstetőn regisztrálta is. Az infrahangok bármilyen robbanásnál létrejönnek, legyen szó a mostanihoz hasonló vulkánkitörésről, vagy egy nagyobb meteor légköri felrobbanásáról (pl. a 2013-as cseljabinszki esemény ilyen volt.)