Hatalmas jéghegyet fotózott a NASA
Az amerikai űrhivatal által megörökített jéghegy egy ideig a bolygó legnagyobb jéghegye volt.
2021 májusában új jéghegy vált le az antarktiszi Ronne-jégselfről – számol be a NASA. A Weddell-tengeren sodródó A-76 jelű jégtömeg leszakadásakor a bolygó legnagyobb jéghegye volt, később azonban elkezdett széttöredezni.
Az Antarktisz selfjegeiről viszonylag gyakran válnak le darabok, a legnagyobbak jellemzően úgynevezett jégtáblahegyek, melyek nevüket lemezszerű megjelenésükről kapták. Az A-76 egy klasszikus jégtáblahegy.
A jégtömeget a NASA ICESat-2 műholdja figyelte meg május 17-18-án, az űreszköz lézer és radar segítségével gyűjtött információkat. A képen a zöld, kék és lila színek eltérő magassági adatokat jelölnek. A jéghegy külső, tenger felőli része alacsonyabb, a belső, frissebb pereme nagyjából 35 méter magas. Ez azt jelenti, hogy a jéghegy megközelítőleg 280 méter vastag lehet. A műholdnak az A-76 és a Ronne-jégself közötti lebegő törmeléket, a melanzst is sikerült dokumentálnia.
2021 júniusára a jéghegy három részre szakadt (A-76A, A-76B, illetve A-76C), ezzel elvesztette vezető pozícióját a legnagyobb jéghegyek listáján. A vezetést ismét az 1986 óta sodródó, 4 ezer négyzetkilométeres A-23A vette át.