Oroszország gyémántkrátere
Ez a negyedik legnagyobb igazolt becsapódási kráter bolygónkon.
Mintegy 36 millió évvel ezelőtt egy 5-8 km átmérőjű kisbolygó csapódott be Szibériában, és ennek köszönhetően megszületett a kb. 100 kilométeres Popigaj-kráter. Egy közeli folyóról nevezték el a krátert, amelyet a kora ellenére nem változtatott meg túlzottan az erózió, így meglehetősen jó állapotú. A róla készült, és az Earth Observatory által közzé tett kompozit felvételt több hónap felhőtlen időszakaiban született műholdas fotókból és digitális magassági modelladataiból állították össze. A kép közepén látható kerek, lépcsőzetes falú bemélyedés a Popigaj-kráter, amelynek mélysége 150-200 méteres. A részletes geológiai felmérések kimutatták, hogy a kráter központi mélyedését egy kb. 45 km átmérőjű gyűrű veszi körbe, ezt további gyűrűs elrendezésű teraszok követik.
A kráter egy üledékes kőzetekben és grafitban gazdag terület, az Anabar-pajzs északkeleti peremén helyezkedik el, a becsapódás egy pillanat alatt megolvasztott kb. 1750 köbkilométernyit ebből a kőzettömegből, a benne lévő grafitszemcséket pedig gyémánttá alakította. A gyémántok egy félgömb alakú, nagyjából 1,6 km vastag rétegben alakultak ki, magától a becsapódás központjától 12-13 km távolságban. A becsapódás központjában azért nincsenek gyémántok, mert ott még e szuperkemény ásvány megmaradásához is túl zordak voltak a hőmérsékleti és nyomás-körülmények. (Közel kétszer akkora volt a nyomás, mint bolygónk középpontjában!)
A területet nagyon sokáig nem tudták vizsgálni a geológusok, mivel a gulág táborai miatt lezárt, tiltott hely volt. Mára a geológiai értékeinek köszönhetően az UNESCO védelmét élvező geopark.
A Popigaj-kráter bolygónk egyik legnagyobb gyémánt-lelőhelye, azonban a becsapódáskor nagyon rövid idő alatt létrejött szemcséknek nem volt idejük jó minőségű, ékszerkészítésre használt, nagy méretű kristályokat létrehozni. Az itteni gyémántok mérete legnagyobb részben néhány tizedmilliméteres, és alakjuk az egykori grafitszemcsékét tükrözi, nem a szabályos gyémántkristályokét. A polikristályos, kis tisztaságú gyémántokat ipari célokra lehet felhasználni.
A Popigaj-krátert összefüggésbe hozták az eocén-oligocén határán volt kihalási hullámmal is, de az összefüggések igen bizonytalanok.