Égi jelenségek 2021. június második felében

Az év legrövidebb éjszakái jönnek, beköszönt a csillagászati nyár, érkezik a telihold, és együttállást is megfigyelhetünk.

A legrövidebb éjszakák
A nyári éjszakák ebben az időszakban igencsak rövidek, és a hónap második felében még ezt a kevés időt is bevilágítja a holdfény. Mindössze 2 óra 15 perc az az időszak, ami az esti csillagászati szürkületet elválasztja a hajnali csillagászati szürkülettől, vagyis ennyi sötét óránk van csupán. Sajnos ez is csak pár napig élvezhetjük a hó közepén, ugyanis 20-án már később nyugszik a Hold, mint a csillagászati sötétség véget érne. Ez azt jelenti, ha valaki a Tejutat szeretné fotózni, azt a hónap közepén teheti meg.
Nyári napforduló 21-én
Az idei csillagászati nyár 21-én köszönt be, hazai idő szerint 05:32-kor lépünk át a nyárba. E jeles alkalomkor érdemes a napkeltét vagy a napnyugtát fotózni, valamilyen szép tájképi elemmel. A napkelte és a napnyugta időpontjai a következők: keleti határunknál 04:35 és 20:33, Budapesten 04:46 és 20:44, nyugati végeinken pedig 04:57 és 20:53.
Telihold 24-én
A telihold ezen az estén keleti határunknál 20:41-kor bukkan fel a délkeleti horizonton, Budapesten 20:53, nyugati határainknál pedig 21:02 a holdkelte ideje. A Hold rendkívül alacsonyan jár, még az éjszaka közepén se sokkal emelkedik 15 fokos horizont feletti magasság fölé. Ez abban segít, ha a teliholdat például városi környezetben szeretnénk fotózni valamely jeles épülettel együtt, ám, ha természetes tájba illesztve kívánjuk megörökíteni, akkor érdemes figyelni arra, hogy igencsak elnyújtja az árnyékokat. Mivel teliholdkor nem sok mindent látunk az égen, ilyenkor érdemes holdfényes tájat, csillagíves felvételeket készíteni. Ez utóbbi mellett szól az is, hogy még mindig kevesebb a repülőgép az égbolton, melyek fénye elcsúfítaná a felvételeinket, és érdemes kihasználni ezt a lehetőséget, ami feltehetően már nem tart túl sokáig.
Hold-Jupiter együttállás 29-én
Az éjfél körül kelő égi kísérőnk 78 százalékos megvilágításban lesz ezen az éjjelen, és szinte pontosan felette láthatjuk majd a fényes Jupitert, a két égitestet nagyjából 5 fok választja el egymástól. Hajnalra a távolságuk picikét nő, és a Hold kissé balra elmozdul a Jupiter alól. Bár nem lesz túl közeli az együttállás, mivel ismét nem nagyon van bolygó az éjjeli égen.
Nyakunkon a világító felhők szezonja
Ha itt a nyár közepe, itt a világító felhők szezonja is! A 80-85 km légköri magasságban képződő felhőket akkor figyelhetjük meg, ha a Nap 6-16 fokkal a látóhatár alatt van, ez pedig a csillagászati szürkület kezdetétől a navigációs szürkület végéig tartó időszak. Gyakorlatilag nagyjából hajnalban 2 és 4 között, alkonyatkor pedig kb. 21:30-tól 23 óráig tart. Ha világító felhőket keresünk, olyan észlelőhelyet válasszunk, ahonnan tiszta a kilátás az északnyugati – északkeleti horizontra, nincs takaró erdősáv, domb vagy ilyesmi, mivel a felhők gyakran csak néhány fokkal emelkednek a horizont fölé. Sajnos előrejelezni nem lehet őket még mindig, de a gyakorlati tapasztalatok szerint kicsit nagyobb az esélyük hidegfrontok elvonulta után.