Csimpánzok világnapja
Dr. Jane Goodall 1960. július 14-én lépett be először a Tanzániában található Gombe Nemzeti Parkba, hogy tanulmányozása a csimpánzokat, 2018-tól ezen a napon rájuk figyelünk.
Dr. Goodall hívta fel a figyelmet ezekre a különleges élőlényekre. Egy érdekesség, amit talán mi sem tudtunk róluk, az a csimpánzok hangjelzéseket felhasználó egyedi kommunikációja. Az egyik ilyet „ziháló huhogásnak” avagy csimpánzi üdvözletnek („pant-hoot”) nevezhetjük. Ez egy speciális köszöntési forma, melyet egymás üdvözlésekor használnak.
A csimpánzok képesek egymástól tanulni és egyedi kultúrájukat alakítani, továbbfejleszteni. E mellett az igazán csodálatos viselkedésforma mellett a csimpánzok a magvak hordozóiként és terjesztőiként létfontosságú szerepet játszanak az ökoszisztémában, ezért az erdő építészeinek is nevezik.
Mára azonban ezek az állatok rendkívül veszélyeztetett helyzetbe kerültek. 100 évvel ezelőtt számukat több mint egymillió egyedre becsülték Afrika 25 országában. Manapság a legoptimistább becslések szerint is 350 ezer vadon élő csimpánz él az egész afrikai kontinensen. Az élőhelyük megtartásával, a természet elleni bűncselekmények felszámolásával, a betegségek továbbadásának megállításával, együttes erővel, egy csepp esélyt biztosíthatunk a csimpánzok számára.
A csimpánzokról többet is megtudhat a www.janegoodall.hu holnapon.