Új modul csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz
Az ISS a 14 éve várakozó Nauka, vagyis Tudomány nevű több mint 20 tonnás orosz modullal gazdagodott.
A modult 2021. július 21-én bocsátották fel Bajkonurból, majd nem sokkal ezt követően rögtön probléma is volt vele. Bár a dokkoláshoz még sok idő állt rendelkezésre, mivel 29-ére tervezték csak, a problémák megoldása rendkívüli feladat elé állította az orosz irányítókat.
Elsőként az automatikus dokkoló rendszer antennájának hibáját sikerült kijavítani, a teszteket követően ezt a rendszert rendben találták. Emellett azonban volt egy sokkal súlyosabb probléma. A Nauka hajtóműveinek kétféle nyomás alatt lévő üzemanyagtartálya van, egyik hajtóműtípus a kis nyomású, a másik hajtóműtípus a nagy nyomású üzemanyagtartályból működhet. Azonban egy szoftveres probléma miatt a két tartály nyomása kiegyenlítődött, így azonban a nagy nyomsású rendszer használhatatlanná vált. Ez azt vonta maga után, hogy a Nauka modul pályáját nem tudták a tervek szerint változtatni, vagyis megemelni olyan magasságúra, ahonnan a Nemzetközi Űrállomást a tervek szerint elérhette volna.
Az orosz irányítók azonban találtak áthidaló megoldást, és olyan hajtóműmanővereket terveztek, amelyek a lehetőségekkel élve képesek voltak a modult apró lépésekben egyre feljebb juttatni. Külön kihívás volt az orosz irányítók számára, hogy csak akkor tudtak a modullal kommunikálni, amikor az orosz terület felett repült, így korlátozott volt minden nap az az időszak, amikor parancsokat küldhettek fel a modul fedélzeti irányító rendszerének.
A manőverekről a hivatalos orosz tájékoztatás vagy teljesen hiányzott, vagy csak rövid, és magyarázatokat nem tartalmazó volt, így a legtöbb információt a félhivatalos források, illetve azok az amatőrök szolgáltatták, akik követték a modul sorsát.
A modul dokkolásához le kellett választani az Űrállomás portján néhány hét híján 20 éve működő Pirsz dokkoló modult, ezt a rákapcsolódott Progressz teherűrhajó vitte magával a Csendes-óceán feletti légtérbe, ahol a légkörbe lépve megsemmisültek. A megsemmisülést Thomas Pesquet ESA űrhajósnak sikerült lefotózni!
Départ de cargo, le Progress russe, mais avec une nouveauté de taille : accroché au véhicule, le module DC1 nous a lui aussi quitté après vingt ans de bons et loyaux services, et ce n’est pas tous les jours qu’on voit partir un morceau de l’ISS. 👋 ☄️#MissionAlpha pic.twitter.com/N7JIMr5HKS
— Thomas Pesquet (@Thom_astro) July 27, 2021
A modul hazánk egén is többször átvonult, sajnos a legtöbb alkalommal nem volt kedvező helyzetben, vagy még nagyon kevéssel napnyugta után, túl világos égen jött, vagy pedig túl későn, és már nem kapott napfényt. A megfigyelését az időjárás se tette könnyűvé. Végül 25-én és 27-én este sikerült megfigyelni az átvonuló modult. Nagy Szabolcs Londonban távcsövön keresztül örökítette meg az átvonuló Nauka modult, az indításához használt Proton rakéta harmadik fokozatát, és persze magát az Űrállomást is. Felvételét a kissé fentebb látható videóból ismerhetjük meg.
A dokkolást az automata rendszer végezte. A modul és az ISS összekapcsolódása rendben, a tervek szerint zajlott, és a csatlakozás ellenőrzését követően még 29-én késő délután össze is nyitják az Űrállomással.
A modul majd kap még egy öt dokkoló portot tartalmazó elemet a közeljövőben.
A Nemzetközi Űrállomást 2028-ig tervezik üzemeltetni.