Idén is túlfogyasztottunk!
2021-ben július 29-re esett a túlfogyasztás világnapja, amely vészcsengőként figyelmeztet fogyasztásközpontú életmódunkra.
A túlfogyasztás napja mutatja, hogy az emberiség nem egészen hét hónap alatt elhasználta a Föld egy évre elegendő természeti erőforrásait. Ez azt jelenti, hogy jelenlegi életmódunk fenntartásához 1,7 Földre lenne szükségünk, miközben csak egyetlen bolygó áll rendelkezésünkre. Ha tehát biztosítani szeretnénk a jövőnket, akkor változtatnunk kell az életvitelünkön.
Ökológiai lábnyomunk méretét alapvetően meghatározza, hogy hogyan termeljük meg, forgalmazzuk és fogyasztjuk el az élelmiszert. Mára az élelmiszer-előállítás a termőföldtől az asztalig tartó hatása felel a legnagyobb mértékben az üvegházhatású gázok kibocsátásáért, miközben a megtermelt élelmiszer 40 százaléka a kukában végzi. Nemzetközi szinten az üvegházhatású gázok 10 százaléka köthető az élelmiszer-hulladékhoz, az élelmiszer-termelés pedig a biológiai sokféleség csökkenésének egyik fő okozója. Kelet-Közép-Európában a természetes élőhelyek mintegy 61,5 százaléka áll a mezőgazdaság hatása alatt.
Egyre nyilvánvalóbb, hogy a fenntarthatóságban ma már elengedhetetlen, hogy a klímaváltozást csökkentő módon vásároljunk. Ezért a Tudatos Vásárlók Egyesülete megújította azt a két tucat fő szempontot, melyek mentén érdemes szervezni mindennapjainkat, ha fenntartható és környezettudatos életmódra váltanánk.
Jelen életünk velejárója, hogy szinte mindennap vásárolunk valamit, még akkor is, ha sokat ülünk otthon, ahogy azt a pandémia is megmutatta. Márpedig a pénzünk szavazat, minden egyes vásárlási döntéssel letesszük a voksunkat valami mellett. Lista, szatyor, mennyiség, javíttatás, újrahasznosítás és társai – 12 szempont, amire érdemes figyelni vásárláskor. Az egyéni döntések, csakúgy mint a közösségi összefogás szükséges a változtatáshoz.