Kína újraindította egyes szénbányáit
Az ázsiai ország tervgazdálkodási hatósága hozzájárult számos, már bezárt szénbánya újranyitásához.
Az egyre növekvő energiaigények kielégítésére, a hatóság szerint, szükség van a szénbányászatra is, miközben az ország hangzatos klímacélokat tűzött ki maga elé – számolt be a Phys.org tudományos hírportál.
Kína északi területén 15, korábban már bezárt szénbányában indult újra a kitermelés, mondta a Nemzeti Fejlesztési és Reformbizottság egy néhány napja tett nyilatkozatában. 2021. július végén 38 belső-mongóliai bánya újranyitásáról is döntöttek a hatóságok, így ezekkel együtt már 53 bánya tevékenységét fogják folytatni Kínában. E bányák összesített évi szénhozama kb. 110 millió tonna. Kína szénerőművi áramtermelése kb. 1050 GW, s erről nem kívánnak túl gyorsan lemondani, sőt, jelenleg is vannak épülőben lévő szénerőművek, amelyekből további 250 GW energia várható.
Májusban az erőművekben használatos szén ára rekord magasba szökött, Kína ennek mérséklését célozza meg a bányanyitásokkal.
Kína korábban a szén használatának kivezetéséről nyilatkozott, s azt ígérte az ország vezetése, hogy 2030-ig nőhet még a szén-dioxid-kibocsátásuk, ám 30 évvel későbbre már karbonsemlegessé válik az ország. Erről az állami televízió is beszámolt, egy múlt havi politikai döntéshozói összejövetelt követően.
Kína a világ legnagyobb szennyezője és az üvegházgázok világszintű kibocsátásának harmadáért felelős.