Példátlan erdőtűz pusztít Szibériában

A hatalmas pusztítást szinte az egész sarkvidéket körbefogó füstfelleg kíséri.

A műholdas megfigyeléseknek és méréseknek köszönhetően átfogó képet kaphatunk arról a hatalmas pusztításról s ennek távolabbra is kiterjedő hatásáról, amelyet a szibériai, részint sarkvidéki területeken hetek óta folyamatos tűzvész jelent.
Az EUMETSAT beszámol arról a példátlan rekordról is, amely szerint a mérések kezdete óta először a földrajzi Északi-sarkra is eljutott a füstfelleg, vagy épp a Szaha Köztársaságban (korábban ismert nevén Jakutföldön) lángoló tüzek nagyobbak, mint a világon egyidejűleg pusztító összes többi tűzvész együttesen. 2003 óta mérik átfogóan az erdőtüzek légszennyező hatásait műholdakkal, s ettől kezdődően az idei július a legsúlyosabb.
Az EUMETSAT által üzemeltetett műholdküldetések különösen fontosak az ilyen távoli, felszínen nehezen megközelíthető helyeken zajló események megfigyelésében. A műholdak szinte valós időben mérik a tüzek és a felperzselt területek kiterjedését, a légszennyezés mennyiségét és koromszemcséit. A hosszú távú adatok pedig igen aggasztóak: mind Szibériában, mind a bolygó más pontjain egyre hosszabbá s egyre intenzívebbé válik az erdőtüzek szezonja.
Augusztus közepéig Szibériában 150 000 négyzetkilométernyi erdő és tundra vált a lángok martalékává, ez nagyobb terület, mint Hollandia, Belgium és Dánia együttesen, vagy épp hazánk területének is több mint másfélszerese.
A kutatási eredmények szerint az ember számlájára írandó klímaváltozás a fő tényező e tüzek nagyságában, a Szaha Köztársaságban a 20. század eleje óta 3 Celsius-fokot nőtt az átlaghőmérséklet, s a tűzvészek hamarabb kezdődnek és egyre északabbra tevődnek, mint a korábbi években.
„Bár az év ezen időszakában rendszeresen láthatunk erdőtüzeket Szibériában, egyre világosabb, hogy növekvő nagyságuk sokkal inkább az új norma, mintsem a kivétel – ez a trend pedig igencsak aggasztó” – magyarázta Federico Fierli, az EUMETSAT légkörkutatója.
Míg a Szaha Köztársaságban 2020-ban az egész évben 450 millió tonna szén-dioxidnak megfelelő égéstermék jutott az erdőtüzekből a légkörbe, addig 2021-ben június 1-től augusztus 15-ig 800 millió tonna, vagyis közel kétszer annyi, mint tavaly a teljes év során. Nemcsak a légszennyezés rendkívüli ezekben az esetekben, hanem a tüzek aláássák a sarkvidéki erdők és tőzeglápok szénmegkötését is.