Egyetlen ország felel csak meg a klímacéloknak
Úgy tűnik, a fejlett országok nem tesznek elég erőfeszítést.
Egy friss jelentés alapján a világ legtöbb országa egyelőre nem teljesíti a 2015-ös párizsi klímaegyezményben vállalt célkitűzéseit – számol be a ScienceAlert. A szakértők egyetlen államot találtak, amely megfelel a vállalásoknak.
A Climate Action Tracker a Climate Analytics és a NewClimate Institute tudományos szervezetekkel folytatott elemzést. A csapat becslése alapján, a jelenlegi lépéseket figyelembe véve, 2030-ban olyan lesz a globális kibocsátás szintje, mint manapság. Ez kétszer annyi emisszió, mint ami a század végi, 1,5 Celsius-fokos felmelegedés tartásához szükséges. Bill Hare, a Climate Analytics vezérigazgatója szerint az éghajlatváltozás következményei világszerte egyre több embert érintenek, a kormányzati lépések azonban késnek.
A szakértők különböző tényezők, például a kibocsátási célok és a földhasználat alakulása alapján rangsorolták az államokat.
A csapat 36 országot, illetve az Európai Uniót vizsgálta, közülük csak a nyugat-afrikai Gambia felelt meg az elvárásoknak.
Costa Rica, Kenya, Marokkó, Etiópia, Nepál, Nigéria és az Egyesült Királyság nem sokkal vannak lemaradva. Sok nagy kibocsátó, köztük Ausztrália, Oroszország és Brazília esetében ugyanakkor a 2030-as célok ugyanolyanok, vagy még kevésbé ambiciózusak, mint a 2015-ben tett javaslatok.
A szakértők összességében úgy gondolják, hogy a fejlett országoknak még komolyabb erőfeszítésekre lesz szükségük, hogy minél hamarabb csökkentsék emissziójukat. Ezeknek az államoknak az is a feladatuk, hogy segítsék a szegényebb területeket a klímacélok megvalósításában.