Tűzvész az óriások földjén
A kaliforniai óriás mamutfenyők otthonául szolgáló Sequoia Nemzeti Park területét is elérte a pusztító erdőtűz, a tűzoltók mindent megtesznek az óriás fák védelmében.
A mamutfenyőket veszélyeztető tűzvész villámcsapás hatására pattant ki, szeptember 9-én éjjel, az azóta eltelt 2 hétben a tűz egyre nagyobb területre terjedt át, és kitelepítéseket is el kellett rendelni.
A GOES-17 műhold szeptember 24-én készült felvételén a hatalmas terület felett kavargó sűrű füstöt mutatta be az Earth Observatory. Két középpontú a tűzvész oltását megnehezíti a meredek, nehezen járható hegyes-völgyes terep. Az oltási munkálatokban kb. 3000 fő vesz részt, s a felszíni járművek mellett 34 helikopter is küzd a lángok ellen.
A mamutfenyőknek életeleme a tűz, enélkül a tobozok nem nyílnának szét és nem jutnának ki a magvak belőlük. Szintén létfontosságú, hogy a fenyők alatt ne legyen aljnövényzet, amely megakadályozná a magoncok fejlődését, ebben is segítenek a kisebb tüzek. A fák kérge rendkívül vastag, s az ágaik magasban, a talajtól távol helyezkednek el, ez akadályozza, hogy a talajszinten terjedő tüzek kárt tegyenek az élő növényekben. Mielőtt Kaliforniát benépesítették volna a fehér emberek, a mamutfenyő-ligeteken 10-20 évente végigszaladtak a gyors mozgású, az erdők alját kitakarító, hasznos tüzek. Azonban a fehérek letelepedésével az is együtt járt, hogy e tüzeket túlbuzgó módon megakadályozták, s az elmúlt évtizedek hatalmas aszályai rengeteg éghető anyag felhalmozódásával jártak. A normálisnál sokkal több éghető anyag (száraz növényzet, bozót, letört ágak) miatt a tüzek lelassulnak, és a lángok magasba csapnak, veszélyeztetve az óriás fákat.